Domov Zahraničie Nový prístup k mieru vo svete

Nový prístup k mieru vo svete

0
0

Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, Miroslav Lajčák, ktorý je súčasným predsedom 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, pripravuje na 24. – 25. apríla 2018 zasadnutie na vysokej úrovni o budovaní mieru a udržaní mieru.

Hlavným cieľom práce Organizácie Spojených národov (OSN) by podľa Miroslava Lajčáka malo byť udržanie mieru ako jednej z kľúčových priorít samotnej organizácie.

OSN by mala pracovať na posilnení v oblasti budovania mieru a zachovania mieru. Stretnutie sa koná na základe rezolúcie Valného zhromaždenia 70/262 a rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN 2282 (2016) o revízii architektúry OSN pre budovanie mieru.

Priebeh stretnutia na vysokej úrovni

Samotné stretnutie na vysokej úrovni sa otvorí v utorok 24. apríla 2018 s úvodnými príspevkami odborníkov so skúsenosťami v oblasti budovania mieru ako aj zachovania mieru.

Následne bude pokračovať stretnutie plenárneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, kedy získajú členské štáty možnosť predstaviť ich vlastné národné stanoviská.

Stretnutia sa zúčastní okrem prezidentov a predsedov vlád aj ďalších asi 200 predstaviteľov politickej reprezentácie a občianskej spoločnosti.

Čo znamená zasadnutie na vysokej úrovni?

Organizované zídenie sa členov istej organizácie, istej skupiny so spoločným cieľom, zvyčajne je tým myslená schôdzka najvyšších činiteľov štátov a vlád členských krajín danej organizácie.

Cieľom stretnutia sú dva dokumenty

Na stretnutí by mali podľa vyjadrení Miroslava Lajčáka vystúpiť práve účastníci z krajín ako Bosna a Hercegovina, Stredoafrická republika, či Kolumbia. Sú to štáty, ktoré si prešli konfliktami a pri riešení ktorých OSN zohrala pozitívnu úlohu.

Samotné stretnutie by podľa predstáv organizátorov malo priniesť dva záverečné dokumenty. Prvý by mal byť formálneho charakteru a má zaručiť kontinuitu takýchto stretnutí.

Druhý dokument by mal obsahovať jasné a hlbšie závery ako aj odporúčania vyplývajúce zo samotnej debaty o udržaní mieru vo svete.

Miroslav Lajčák.

Prevencia konfliktov ako forma udržania mieru

Práve problematika prevencie konfliktov by mala byť jednou z pravidelných úloh aj samotnej OSN. Jedno podujatie nie je dostatočné a ako sa predseda 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN vyjadril je potrebná pravidelnosť rokovaní medzi členskými štátmi.

Samotný Lajčák ale aj generálny tajomník OSN António Guterres poukazujú na chýbajúcu spôsobilosť stratégie mediácie, pretože OSN by mala práve takýmto spôsobom zasahovať do konfliktov. Nielen po vzniku alebo po konflikte, ale práve samotná prevencia je nesmierne dôležitá.

Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN 2282 (2016)

Samotná rezolúcia z roku 2016 nastavuje proces pre zaistenie kontinuity príslušných programov, vzdelávania odborníkov, či členských štátov OSN pre budovania mieru v kontexte prepojenia s ďalšími medzinárodnými a regionálnymi organizáciami.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…