Domov Zdravie Nový strašiak má meno koronavírus

Nový strašiak má meno koronavírus

0
0

Koncom roka 2019 sa z čínskeho mesta Wuhan začali šíriť informácie o častých zápaloch pľúc. Neskôr bolo potvrdené, že sa jedná o infekciu dýchacieho systému, ktorú spôsobuje nový typ koronavírusu. Tento vírus sa čoskoro rozšíril do celej Číny a neskôr prenikol aj na iné kontinenty. Nevyhlo sa mu ani Slovensko a aj tu počet nakazených stále rastie.

Rýchly a skrytý koronavírus

Veľkým problémom koronavírusu je jeho rýchle šírenie. Ide totiž o kvapôčkovú infekciu, ktorá sa šíri vzduchom, predovšetkým kýchaním alebo kašľaním.

Vírus však môže nejakú dobu prežiť aj na povrchoch rôznych predmetov. Podľa virológov z amerického Národného inštitútu zdravia a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa koronavírus na predmetoch z ocele či umelej hmoty udrží až 72 hodín.

Ďalším problémom tohto ochorenia je aj jeho maskovanie. Okrem toho, že jeho inkubačná doba môže byť aj 14 dní, svojimi príznakmi sa podobá na bežné ochorenia ako chrípka či nachladnutie.

Medzi jeho prvé prejavy patrí suchý kašeľ a vysoká teplota. Objavuje sa tiež dýchavičnosť, bolesti kĺbov a svalov a celková únava organizmu. U každého človeka môže byť však priebeh ochorenia iný.

Aj preto sa často stáva, že mladý a zdravý jedinec je len nosičom bez vážnejších príznakov, kým starší ľudia, osoby s oslabenou imunitou, či chronicky chorí pacienti znášajú chorobu ťažšie.

Nastať môže obojstranný zápal pľúc, zlyhanie dýchacieho systému a v najhoršom prípade aj smrť. Percento takýchto prípadov je však neporovnateľne nižšie ako tých, ktorí majú počas choroby len slabšie či mierne príznaky.

Čo je koronavírus

Ochorenie COVID-19 je infekcia dýchacích ciest spôsobená koronavírusom SARS‑CoV-2. Podľa Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb ide o akútny respiračný syndróm z roku 2019, pričom u ľudí nebol nikdy predtým identifikovaný.

Prvé prípady boli zaznamenané v čínskom meste Wuhan. Neskôr sa ochorenie rozšírilo aj do iných oblastí Číny a následne aj za jej hranice.

Prevencia na prvom mieste

Keďže proti novému koronavírusu neexistujú žiadne lieky ani vakcíny, ktoré by ho zaručene zastavili, či vyliečili, jedinou možnosťou je dôsledná prevencia.

Ministerstvo zdravotníctva SR predstavilo opatrenia pre verejnosť, ktoré by šírenie ochorenia mali spomaliť. V prvom rade je nutné dodržiavať základné hygienické návyky.

Viac ako kedykoľvek predtým je dôležité často si umývať ruky. Najlepšou voľbou je dezinfekčné mydlo, dezinfekčné gély či dezinfekčné utierky.

Keďže ale Slovensko trpí nedostatkom takýchto prípravkov, pravidelne používajte aspoň klasické mydlo a to vždy po návšteve toalety, pred jedlom a potom ako ste prišli zvonka.

Ďalším preventívnym opatrením je dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti. Vyhýbať by sme sa pritom nemali len ľuďom, ktorí kašlú a kýchájú, ale obmedziť by sme mali celkový kontakt s ľuďmi.

Ďalšou radou ministerstva zdravotníctva je vyhýbanie sa kontaktu rúk s tvárou, keďže rukami sa dotýkame povrchov, na ktorých sú nahromadené baktérie a vírusy.

Ďalším opatrením, ktoré by ale malo byť samozrejmosťou aj keď nečelíme pandémii, je dodržiavanie respiračnej hygieny. Jednoducho povedané, kýchať a kašľať by sme mali do vreckovky, ktorú hneď potom odhodíme.

Ak však nemáte práve vreckovku po ruke, namiesto dlane použite lakťovú jamku. Piatou dôležitou radou je sledovať svoj zdravotný stav.

V prípade, že by ste začali pociťovať niektorý z vyššie uvedených príznakov, okamžite kontaktujte svojho lekára či Regionálny úrad verejného zdravotníctva v príslušnom kraji.

V neposlednom rade by ste na verejných priestranstvách, v obchodoch, verejných dopravných prostriedkoch, či na poštách mali používať ochranné pomôcky ako rúška, rukavice či respirátory.

Najlepšou prevenciou je ale jednoznačne dodržiavanie karantény a to nielen tej povinnej, ale aj dobrovoľnej. Ak teda nemusíte nikam ísť, najlepšie spravíte ak zostanete v domácej izolácii.

Neverte všetkému, čo počujete

Hrozbou nie je len samotný koronavírus, ale tiež množstvo mýtov a poloprávd, ktoré sa v súvislosti s ním šíria. Ľudia im často veria bez toho, aby pátrali po pravde.

Zmeniť sa to rozhodol špecialista na infekčné choroby Faheem Younus, ktorý na svojom účte na Twitteri predstavil najväčšie mýty, ktoré sa medzi ľuďmi šíria.

Prvý mýtus hovorí o tom, že v letných mesiacoch vírus zmizne. To ale podľa tohto špecialistu nie je vôbec pravda, keďže žiadnu z predchádzajúcich pandémií počasie neovplyvnilo.

Ďalší mýtus súvisí so šírením vírusu. Aj vy ste možno počuli, že sa šíri prostredníctvom komárov. Ani to ale nie je pravda, keďže ako už bolo povedané, ide o kvapôčkovú infekciu, ktorá sa nešíri krvou.

Ďalšou informáciou, ktorá sa rozšírila o koronavíruse je, že keďže vírus žije v krku, veľkým množstvo vody ho môžete spláchnuť do brucha, kde neprežije.

To by bolo skutočne veľmi zaujímavé a skvelé. Faheem Younus to ale jednoznačne označil za ďalší mýtus. Vírus síce začína v hrdle, no následne preniká do buniek, odkiaľ ho nemôžete nijak vyhnať.

Jediné, čo týmto opatrením získate, je častejšia návšteva toalety a dostatok tekutín v tele. Proti dezinformáciám sa rozhodla bojovať aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá takisto zverejnila niekoľko najväčších mýtov o koronavíruse.

Jedným z nich je napríklad aj to, že ľudia sa proti nemu môžu ochrániť aj horúcim kúpeľom. Faktom však žiaľ ostáva, že horúci kúpeľ vás pred koronavírusom nijakým spôsobom nedokáže ochrániť.

Čo nás čaká v najbližších mesiacoch

Mesto Wuhan, ktoré bolo pôvodným ohniskom vírusu, je z najhoršieho vonku. Nové prípady v Číne každým dňom klesajú. Európa a zvyšok sveta má však stále to najhoršie len pred sebou.

Kým v Taliansku zažíva zdravotníctvo obrovskú krízu, na Slovensku je zatiaľ rast len mierny. Napriek tomu sme však stále len ma začiatku.

Aj napriek včasným a účinným opatreniam sa očakáva, že vrchol na Slovensku nastane začiatkom leta a až potom bude zrejme možné sledovať postupný pokles nových prípadov.

Dovtedy nám ostáva len jediné. Ostať trpezlivý, disciplinovaný a zodpovedný voči sebe aj iným. Hoci čelíme najväčšej skúške, snažme sa, aby sme si po nej mohli vydýchnuť a vrátiť sa späť do normálneho života.

puma, foto: depositphotos, SITA, grafika: týždenník Koment/MH

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…