Domov Slovensko Novým šéfom súdnej rady sa stal Ján Mazák

Novým šéfom súdnej rady sa stal Ján Mazák

0
0

Novým predsedom Súdnej rady SR sa stal Ján Mazák. Rozhodli o tom členovia súdnej rady na jej minulotýždňovom 10. zasadnutí. Za zvolenie Mazáka hlasovalo celkom 13 zo 16 prítomných členov. Mazák tak vo funkcii nahradí Lenku Praženkovú, ktorá sa funkcie predsedníčky vzdala 23. júna.

Mazáka na post predsedu navrhli štyria členovia súdnej rady – Elena Berthotyová (vymenovaná prezidentkou), Alena Svetlovská (zvolená Národnou radou SR), Juraj Kliment (vymenovaný vládou SR) a Miloš Kolek (zvolený sudcami).

„Navrhovatelia dospeli k presvedčeniu, že Ján Mazák je morálne i odborne plne spôsobilý vykonávať funkciu predsedu súdnej rady,“ uviedli v návrhu. K ich názoru sa napokon priklonila aj väčšina ostatných členov.

Chce zmeniť všetko

„Potešilo ma to a cítim to ako záväzok. Takáto podpora síce legitimizuje moje postavenie, ale zároveň ma zaväzuje, aby som to, čo som dnes celý deň hovoril, dodržal do bodky.

Je to mandát, ktorý chcem zúročiť takým spôsobom, aby súdna rada začala skutočne pôsobiť a pracovať ako kolektívny orgán,“ povedal Mazák po oznámení výsledkov hlasovania.

Na otázku, čo by chcel ako nový predseda zmeniť oproti svojej predchodkyni, odpovedal: „Všetko.“

Mazák by chcel po nástupe do funkcie začať riešiť záležitosti, ktoré súdna rada v minulosti nevybavila a „ležia na stole“. Chce zlepšiť stav justície a spolupracovať pritom aj s organizáciami združujúcimi sudcov ako je Združenie sudcov Slovenska či iniciatíva Za otvorenú justíciu.

Zlepšiť chce aj stav so zbytočnými prieťahmi na súdoch či v disciplinárnych konaniach vedených proti sudcom.

„Každé zasadnutie súdnej rady bude začínať tým, aký je stav disciplinárneho konania. Máme neskončené veci z roku 2015, 2016 či 2017. Čo tam môže byť problém?,“ konštatuje Mazák.

Mazák sa kvôli zvoleniu do funkcie predsedu súdnej rady vzdá svojej kandidatúry na post sudcu Súdneho dvora Európskej únie (SDEÚ) v Luxemburgu.

Nový šéf súdnej rady v minulosti pôsobil ako predseda Ústavného súdu či generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie. V súčasnosti sa venuje aj pedagogickej činnosti na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Praženkovú spájali s Kočnerom

Nový šéf súdnej rady prevezme funkciu po Lenke Praženkovej, ktorá sa jej vzdala. Ako dôvod uviedla, že nemá podporu väčšiny členov súdnej rady.

Ešte 26. mája podalo šesť členov súdnej rady návrh na odvolanie Praženkovej z čela súdnej rady, lebo si podľa nich neplnila svoje povinnosti a ohrozovala dôveryhodnosť a dobrú povesť súdnictva.

Niektorí členovia súdnej rady Praženkovej vyčítali, že v januári 2019 navrhla za sudkyňu Ústavného súdu SR Moniku Jankovskú, ktorá je dnes obvinená z prijímania úplatku a podplácania.

Praženkovú spomínal v aplikácií Threema aj Marian Kočner, obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Obvinený Kočner v komunikácii cez aplikáciu Threema uvádzal, že sa s Praženkovou osobne rozprával na zabíjačke a že súdnu radu v skutočnosti riadi dnes obvinený sudca Ľuboš Sádovský cez nastrčeného kancelára.

Praženková tvrdenia odmietla a označila ich za nezmysly s tým, že z uvedenej zabíjačky po príchode Kočnera odišla a súdnu radu riadila sama.

Lenka Praženková bola predsedkyňou súdnej rady od 11. júla 2017.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…