Domov Slovensko NR SR hlásila kybernetický incident… niekto však len zle zapojil káble

NR SR hlásila kybernetický incident… niekto však len zle zapojil káble

0
0

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) potvrdil, že od Národnej rady (NR) SR prijal minulý štvrtok hlásenie o kybernetickom bezpečnostnom incidente. Skutočnosti, ktoré vyplávali neskôr na povrch, však ukázali čosi iné.

„Úrad by navyše rád zdôraznil rozdiel medzi kybernetickým útokom a kybernetickým bezpečnostným incidentom.

Zjednodušene povedané, kybernetický bezpečnostný incident je akákoľvek udalosť, ktorá negatívne vplýva na systém alebo programový prostriedok, kým kybernetický útok je úmyselný akt, ktorého cieľom môže byť napríklad krádež dát či znefunkčnenie systému, respektíve prevádzky,“ vysvetlil hovorca NBÚ Peter Habara.

Údajne šlo o vážny incident

Národná rada SR incident nahlásila v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti, táto povinnosť jej vyplýva ako prevádzkovateľovi základnej služby.

„Rovnaký zákon NBÚ neumožňuje zverejňovať podrobnosti takýchto udalostí a ukladá povinnosť zachovávať o nich mlčanlivosť,“ doplnil Habara. Kancelária NR SR priblížila, že dopoludnia zaregistrovala výpadky IT služieb.

„Prvotnou analýzou tohto kyberneticko-bezpečnostného incidentu bolo zistené, že sieťová komunikácia vykazuje abnormálne správanie.

V dôsledku toho bola ovplyvnená funkčnosť všetkých komponentov vrátane hlasovacích zariadení pracujúcich na sieťovej infraštruktúre NR SR,“ informovala Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová.

Ako pripomenula, z tohto dôvodu prerušili schôdzu. Incident kategorizovali ako kategóriu 3. Na odstránení pracovali odborné útvary Kancelárie NR SR v spolupráci s NBÚ.

Hlúpa chyba?

Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) vo štvrtok po zasadnutí poslaneckého grémia informoval, že kybernetický bezpečnostný incident v parlamente je veľmi vážny. Schôdza mala preto pokračovať až 8. novembra.

Realita však bola v skutočnosti iná. Za tým, čo najskôr niektorí označili za hackerský útok, malo byť zodpovedné nesprávne prepojenie káblov.

„Nevyzerá to na hackerský útok, skôr to bola zlomyseľnosť. Čo som ja počul na výbore pre kultúru a médiá, boli prepojené nejaké káble, ktoré prepojené nemali byť,“ uviedol v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 minister financií Igor Matovič.

To, či išlo len o hlúpu chybu, alebo úmysel, však nikto zatiaľ nepotvrdil, ani nevyvrátil.

ano, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…