Domov Slovensko NSS oslobodil sudkyne z kauzy zmenky

NSS oslobodil sudkyne z kauzy zmenky

0
0

Najvyšší správny súd (NSS) SR oslobodil spod disciplinárneho návrhu sudkyne Andreu H. a Ivonu H. pre rozhodnutie o jednej zmenke v kauze zmeniek televízie Markíza. Disciplinárny senát o tom rozhodol na pondelkovom pojednávaní.

Z disciplinárneho návrhu podaného bývalou ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (SaS) vyplývalo, že ako členky senátu Krajského súdu v Bratislave zrušili uznesenie prvostupňového súdu o zastavení civilného konania v kauze televíznej zmenky.

Podľa Ústavného súdu SR malo ísť o svojvoľný a nelogický výklad zákona, v ktorom možno badať prvky zneužitia moci. Vyplatenie zmenky požadoval podnikateľ Marian K.

Sudkyne sa mali podľa ministerstva dopustiť závažného disciplinárneho previnenia. Ministerstvo navrhovalo, aby bola Andrea H. preložená na okresný súd, tiež zníženie funkčného platu o 70 % na jeden rok obom disciplinárne obvineným. Obe vinu odmietli.

„Skutok, ktorého sa dopustili, nie je disciplinárnym previnením,“ zdôraznila predsedníčka disciplinárneho senátu NSS Anita Filová. Zdôraznila, že Najvyšší správny súd nespochybnil závery Ústavného súdu SR, ktorý rozhodol o porušení práv spoločnosti Markíza Slovakia.

Dodala však, že Ústavný súd SR nemôže posudzovať konkrétne rozhodnutia sudcov. Zdôraznila, že toto je hlavným cieľom disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR.

Obhajca Andrey H. Jiří Kučera považuje disciplinárny návrh za šikanózny. „Nič z tohto konania sa nestalo, disciplinárne obvinené sudkyne nevydali svojvoľné rozhodnutie, ktoré by bolo v rozpore s právom,“ podotkol.

Poukázal na zaujatosť navrhovateľky.

„Nie som si vedomá spáchania disciplinárneho previnenia, ktoré sa mi kladie za vinu,“ uviedla ešte pred vyhlásením rozhodnutia Andrea H. Podotkla, že bola disciplinárne stíhaná za svoj právny názor.

red, TASR, foto: TASRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…