Domov Zahraničie O klíme chcú lídri EÚ rozhodnúť do Vianoc

O klíme chcú lídri EÚ rozhodnúť do Vianoc

0
0

Vláda SR sa prihlásila k dodržaniu záväzkov súvisiacich so zmierňovaním dopadov klimatickej zmeny a znižovaním emisií skleníkových plynov. Aktuálne o tom na Slovensku pokračuje diskusia na politickej aj expertnej úrovni.

Európska únia patrí medzi svetových lídrov v boji proti klimatickej zmene, a tak by tomu malo byť aj naďalej.

Hlavy štátov a šéfovia vlád členských krajín EÚ sa však na nedávnom zasadnutí Európskej rady zhodli na tom, že pri dosahovaní ambicióznych klimatických cieľov nesmieme zabúdať ani na vlastné záujmy, vrátane zachovania konkurencieschopnosti európskeho priemyslu či vplyvu na národné ekonomiky jednotlivých členských krajín.

„Nemôže nám byť jedno, v akom stave odovzdáme planétu našim deťom a vnúčatám. Klimatická zmena je oblasť, ktorá si vyžaduje veľkú politickú pozornosť.

Slovensko považuje návrh Európskej komisie znížiť emisie skleníkových plynov v EÚ do roku 2030 o minimálne 55 percent oproti úrovniam z roku 1990 za veľmi ambiciózny.

Nebude to jednoduché a bude to drahé. Sme však pripravení vydať sa na túto cestu,“ vyhlásil štátny tajomník slovenského rezortu diplomacie Martin Klus, po minulotýždňovom zasadnutí Strategickej komisie pre európske záležitosti (KEÚ).

Je to príležitosť, nie hrozba

Dodal, že Slovensko už dnes plánuje kroky a hľadá spôsoby, ako sa k tomuto klimatickému cieľu prepracovať a naplniť ho. Zelenú tranzíciu treba podľa Klusa vnímať ako príležitosť a nie hrozbu.

Zároveň ide o prierezovú tému, ktorá sa dotýka viacerých rezortov. Aj preto z iniciatívy Ministerstva životného prostredia SR, počas rokovania KEÚ, vzniká nový poradný orgán vlády, ktorý umožní užšiu koordináciu v klimatických otázkach.

Ako dodal M. Klus, ktorý minulotýždňovú KEÚ viedol, „skutočná skúška príde v decembri. Na poslednom summite lídrov EÚ pred Vianocami sa totiž očakáva odobrenie konečného cieľa znižovania emisií skleníkových plynov do roku 2030“.

Dá sa predpokladať, že od tohto rozhodnutia lídrov sa potom bude odvíjať aj príprava nového slovenského „zákona o klíme“, ktorý by mal reflektovať nielen spoločné európskej ciele, ale aj naše národné ekologické ciele a záujmy v oblasti priemyslu či energetiky.

O tomto všetkom na Slovensku naďalej pokračuje diskusia tak na politickej, ako aj expertnej úrovni.

md, foto: shutterstock, archív MK



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…