Domov Slovensko Obchodníci sa búria proti odvodu pre reťazce

Obchodníci sa búria proti odvodu pre reťazce

0
0

Koaličná Slovenská národná strana (SNS) prišla s ďalším návrhom, ktorý vyvolal veľké pobúrenie. Reagujú ekonómovia, experti, právnici i opozícia. Strana však na svojom návrh osobitného odvodu pre obchodné reťazce naďalej trvá.

S cieľom chrániť domácich výrobcov potravín a zaistiť ich dominantné postavenie na slovenskom trhu predložila SNS návrh, ktorý by mal zaviesť osobitný odvod z čistého zisku vo výške 2,5 % pre veľké obchodné reťazce.

Kritika zo všetkých strán

Proti tomuto opatrenie sa zdvihla vlna odporu najmä zo strany obchodníkov a pochopiteľne opozície. Upozorňujú najmä na to, že reťazce premietnu zvýšené odvody do cien produktov, čo v konečnom dôsledku opäť zasiahne len bežného spotrebiteľa.

„Návrh zákona o osobitnom odvode bude mať značný dopad na rast cien potravín a do značnej miery poškodí najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, medzi ktoré patria aj zamestnanci v obchodnom sektore,“ povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu (OZPOCR) Jozef Zadňan.

Ku kritike sa pridáva aj riaditeľ výskumného centra pre podporu podnikateľského prostredia ekonomických a sociálnych analýz (INESS) Martin Vlachynský, podľa ktorého okrem vyššíchcien potravín prinesie nový odvod aj menej zdrojov na mzdy zamestnancov a tiež nemalú byrokratickú záťaž.

Upozornil, že bojovať proti reťazcom nemá zmysel a argumenty na zavedenie tohto zákona nie sú na mieste, keďže reťazce nemajú výnimočné postavenie na trhu.

Opozičná SaS zas tvrdí, že takýto návrh mohli vymyslieť len diletanti a podľa nich sa SNS chystá „spôsobiť ďalšie škody slovenskej ekonomike, reputácii Slovenska ako vhodnej krajiny na podnikanie a v konečnom dôsledku spotrebiteľom“.

Trvajú na svojom

Napriek kritike SNS na svojom návrhu trvá. Podľa strany dávajú reťazce stovky miliónov na reklamu, letáky a navyše zisky vyvážajú do zahraničia.

„Nenecháme sa zastrašiť obchodnými reťazcami. Ideme do boja tvrdo a razantne. Keď ľudia pochopia, že tieto reťazce majú 90, niekedy až 130-percentnú maržu na výrobkoch, tak verím, že nás podporia,“ hovorí predseda SNS Andrej Danko.

Proti jeho návrhu už začali zbrojiť aj samotné reťazce. Určite vám neušli reklamné spoty, ktorých cieľom je presvedčiť ľudí, že nový odvod zdvihne ceny potravín.

Návrh porušuje ústavu i európsku legislatívu

Najnovšie sa do boja proti osobitnému odvodu pre obchodné reťazce zapojila aj právnická firma Taylor Wessing a daňoví poradcovia z firmy Grant Thorton. Tí tvrdia, že zavedenie takéhoto osobitného odvodu by bolo v rozpore s Ústavou SR aj európskou legislatívou.

Návrh má podľa právnikov zjavné iracionálne aspekty a neprimerane zavádza odvodovú povinnosť len na jednu, úzko vymedzenú skupinu podnikateľov, čím zavádza diskriminačné zaobchádzanie s rôznymi podnikateľmi v segmente maloobchodného predaja potravín.

Daňoví poradcovia zase upozorňujú na neústavnosť navrhovaného opatrenia z dôvodu nadmernej záťaže daňovníkov, ktorá môže mať pre niektorých likvidačný účinok.

Navrhovaná úprava totiž cieli na čistý obrat podnikateľa, avšak žiadnym spôsobom nezohľadňuje aktuálnu ekonomickú kondíciu maloobchodného predajcu.

ano, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…