Domov Slovensko Obed prezidentov

Obed prezidentov

0
0

Tradičný novoročný obed exprezidentov v paláci sa uskutočnil aj tento rok. Prezidentka Zuzana Čaputová na obed pozvala všetkých exprezidentov, ktorí pozvanie radi prijali a rozoberali spolu rôzne oblasti. Nosnou témou bol vzostup fašizmu a extrémizmu na Slovensku.

Prezidenti považujú nárast preferencií extrémistických a antisystémových strán za veľký problém. Zdôrazňujú, že mladí ľudia netušia, čomu a komu svoj hlas vlastne dávajú. Podotkli, že vzostup fašizmu a nacizmu začal veľmi nenápadne aj v minulosti a napokon si vyžiadal milióny obetí.

Vládu nezostaví

Rudolf Schuster sa pri otázke, či by poveril ĽSNS v prípade výhry vo voľbách zostavením vlády, spolieha na to, že vládu zostaviť nedokážu.

„Možno zo slušnosti by som tú možnosť dal, ale určite nezostavia vládu, aj keby vyhrali voľby. To by bolo veľmi zlé pre Slovensko,“ odpovedal Schuster.

Ivan Gašparovič si myslí, že voľby nevyhrajú, ale počet hlasov bude nezanedbateľný. Andrej Kiska povedal, že z prezidentskej funkcie vyplývajú isté právne zvyklosti, avšak, ak by kotlebovci vyhrali, viedol by korektný dialóg s predstaviteľmi strán, ktoré nevyznávajú fašistickú ideológiu.

Čaputová upozornila na to, že výhra vo voľbách neznamená, že strana dokáže vládu aj zložiť.

Zmena systému

Schuster ani Gašparovič dlhodobo nesúhlasia so štruktúrou delenia krajiny pri voľbách na súčasné kraje. „Vždy som zastával filozofiu troch krajov plus Bratislava.

Tieto kraje by potom boli aj volebnými krajmi,“ vysvetlil Gašparovič. Kiska na margo volebného systému povedal, že súhlasí s jeho zmenou.

Plodná debata

Zuzana Čaputová bola za stretnutie s bývalými hlavami štátu veľmi vďačná. Potešilo ju, že rozprávali o svojich skúsenostiach a hovorili aj o svojom súčasnom nažívaní si. Debata podľa jej slov obsiahla široké spektrum tém.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…