Domov Cestovanie Objavte krásu Zakaukazských krajín

Objavte krásu Zakaukazských krajín

0
0

Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan sú krajiny nachádzajúce sa východne od Turecka. Keďže ležia južne od pohoria Veľký Kaukaz, poznáme ich pod spoločným názvom Zakaukazské krajiny. Hoci ani jedna z nich nie je pre mnohých cestovateľským snom a ani cieľom dovolenkárov, ukrývajú v sebe viac ako by sa mohlo zdať.

Azerbajdžan: Európa s príchuťou orientu

Orientálnou atmosférou dýchajú krajiny Ďalekého Východu a tiež štáty nachádzajúce sa na severe Afriky. Podobný šmrnc má aj Azerbajdžan, ktorý sa síce zaraďuje medzi európske krajiny, no pre nás je napriek tomu exotickou krajinou.

Problémom pre cestovateľov zo Slovenska však môže byť vízová povinnosť. Vybavenie víz, potrebných pre cestovanie do tejto krajiny je ale jednoduché a nejde ani o finančne náročnú záležitosť. O tom, že sa to skutočne oplatí, vás Azerbajdžan presvedčí hneď niekoľkými unikátnymi miestami.

Baku kombinuje moderné prvky s históriou

Baku je jedným z miest, kde si na svoje prídu milovníci histórie, ale tiež tí, ktorí obľubujú modernú megalomanskú architektúru. Tú reprezentujú tri obrovské mrakodrapy, ktoré si zaručene všimne každý návštevník tohto mesta.

Ich meno je Flame Towers a predstavovať majú horiace plamene. Za hradbami mesta sa ale nachádza už celkom iný svet. Ide o starobylú časť mesta, ktorá ukrýva množstvo pamiatok, a právom je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Jedinečným zážitkom je prechádzka úzkymi uličkami a objavovanie tradičných chutí, ktoré sú pre túto krajinu príznačné.

V hlavnom meste Azerbajdžanu stojí za návštevu tiež park Philarmonic Gardens, ktorého história siaha do roku 1860. Nachádza sa v ňom unikátna fontána a množstvo zákutí, kde si atmosféru tohto mesta môžete vychutnať.

Philarmonic Gardens v Baku

Ďalšie unikátne miesta Azerbajdžanu

V blízkosti Baku sa nachádza niekoľko ďalších miest, ktoré stoja za návštevu. Jedným z nich je najstaršia mešita Kaukazu, Šamachi, kde sa nachádzajú pozostatky posledného miestneho panovníka.

Mešita Šamachi v Baku

Na západe krajiny sa zas nachádza mesto Šeki, 60-tisícové mesto, ktoré predstavuje oázu pokoja. Na viacerých miestach mesta sa môže zdať, že tu zastal čas, no počas prechádzky uličkami objavíte množstvo unikátnych stavieb.

Aj Šeki je súčasťou zoznamu UNESCO, za čo môže vďačiť najmä palácu Xan Sarayi, ktorého interiér je dokonalým zobrazením perzskej kultúry. Ujsť by ste si nemali nechať ani návštevu národného parku Qobustan, kde nájdete skaly, ktoré zdobia tisíce rokov staré maľby.

Gruzínsko: krajina vína a kláštorov

Ani po prekročení hraníc Azerbajdžanu a Gruzínska nebudete sklamaný. Aj táto krajina je rovnako zaujímavá a unikátna. Ako dôkaz poslúžia mestá v objatí hôr, historické kláštory a množstvo prírodných krás.

Gruzínsko preslávil najmä najznámejší rodák J. V. Stalin, ktorého rodný dom nájdete v meste Gori nachádzajúce sa v strednej časti krajiny.

Gruzínske Toskánsko Kacheti

Kacheti v Gruzínsku

Jednou z najnavštevovanejších častí tejto krajiny je región Kacheti, ktoré je známe ako gruzínske Toskánsko. Ak totiž v Gruzínsku chcete ochutnať to najlepšie víno s neopakovateľnou atmosférou, práve toto miesto je tým pravým.

Za návštevu stojí najmä horské mestečko Signagi, kde si pri pohľade na horský masív môžete pochutnať na skvelom víne a tradičných jedlách.

Po ochutnávke vín sa určite vydajte do kláštora Gremi, ktorý pochádza zo 17. storočia a tiež do kláštora Alaverdi, v ktorom môžete aj dnes stretnúť mníchov.

Kláštor Alaverdi v Gruzínsku

Kláštorný komplex Davida Garedžu

Za jedno z najmystickejších miest krajiny je považovaný kláštorný komplex Davida Garedžu, ktorý je zapísaný v zozname UNESCO. Takejto pocty sa mu dostalo právom, keďže bol založený v 6. storočí a o jeho dávnej existencii svedčia fresky na miestnych skalách.

Komplex Davida Garedžu

Zaujímavosťou je, že tento kláštor je už dlhodobo predmetom sporov medzi Gruzínskom a Azerbajdžanom, keďže sa rozprestiera priamo na hranici týchto dvoch štátov.

Hoci by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že ide o jednoduchú kamennú stavbu v horách, atmosféra, ktorou toto miesto dýcha je jedinečná.

Historické mesto Mccheta

Dlhé roky sa titulom hlavného mesta Gruzínska pýšilo mesto Mccheta, ktoré je dnes s počtom obyvateľov necelých 8 tisíc len mestečkom s historickým nádychom.

Mesto má nielen historický význam, ale tiež náboženský. Práve odtiaľto sa kresťanstvo šírilo do ostatných častí tejto krajiny. Centrum mesta tvorí hlavné námestie, ktorého dominantou je kláštor Samtavro, kde dnes sídli ženský rehoľnícky rád.

Hoci jeho malý interiér nie je bohato zdobený, fresky, ktoré zdobia jeho steny, vnášajú tomuto miestu celkom inú atmosféru. V mestečku by ste mali zavítať aj ku katedrále Svetitskhoveli, ktorú zaručene neprehliadnete vďaka jej vysokej veži.

Kláštor Svetitskhoveli v Mcchete

Dnes je druhou najväčšou katedrálou v celom Gruzínsku, pričom v minulosti sa tu odohrávali korunovačné slávnosti. Nad mestom Mccheta sa vypína aj ďalšie pútnické miesto.

Ide o kláštor Džvari, ktorý je pre mnohých najposvätnejším spomedzi všetkých gruzínskych kláštorov. Kláštor je rovnako ako celé mesto Mccheta zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Prechádzka hlavným mestom Gruzínska

Hlavným mestom Gruzínska je mesto Tbilisi, ktoré je mnohými považované za najkrajšie kaukazské mesto. Aj tu narazíte na prvky modernej architektúry v podobe k nebu siahajúcich budov v kombinácii s kostolmi a kláštormi, ktoré odrážajú historickú hodnotu tohto mesta.

O historickej hodnote tohto mesta vás presvedčí kamenná pevnosť Narikala, ktorú začali stavať už Peržania.

Nevyčísliteľným bohatstvom mesta je aj obrovský kostol Tsminda Sameba, ktorý je vďaka svojej 100-metrovej výške tretím najvyšším chrámom ortodoxnej cirkvi na svete. Nad mestom sa týči aj zaujímavý kráľovský palác, ktorý reprezentuje skôr moderný štýl.

Arménsko: prvá kresťanská krajina sveta

Poslednou spomedzi Zakaukazských krajín je Arménsko, ktoré počtom unikátov za predchádzajúcimi dvomi ani náhodou nezaostáva. Aj tu nájdete množstvo nádherných kláštorov, prírodné krásy a mestá, ktoré v sebe ukrývajú množstvo historických pamiatok.

Hlavné mesto Jerevan, ktoré sa nachádza pod slávnou horou Ararat, síce neponúka príliš veľa unikátov, no atmosféra, ktorou dýcha a koňakom, aký nenájdete nikde inde vo svete, zaručene osloví každého turistu.

Jazero Sevan

Jazero Sevan v Arménsku

Jednou z najkrajších prírodných krás, ktoré Arménsko ponúka, je jazero Sevan a jeho brehy. Práve Sevanské jazero v časoch socializmu navštevovalo veľké množstvo turistov z celého Sovietskeho zväzu.

Aj dnes je prezývané Arménska riviéra a kúpanie v ňom si nenechá ujsť žiaden nadšenec skvelej vody. Brehy jazera zdobí množstvo unikátnych miest, spomedzi ktorých vyniká najmä historické mestečko Noratus.

Kláštory, ktoré sú odkazom z minulosti

V Arménsku nájdete tiež obrovské množstvo kláštorov, ktoré majú aj dnes veľký význam. Spomedzi nich vyniká najmä kláštor Noravank, na fasáde ktorého je zobrazený portrét Boha.

Kláštor Noravank v Arménsku

Ďalším významným kláštorom je kláštor Khor Virap, v ktorom mal byť väznený svätý Juraj a práve odtiaľto sa malo začať šíriť kresťanstvo. Práve Arménsko bolo v roku 301 prvou krajinou, ktorá kresťanstvo prijala za svoje náboženstvo.

puma, foto: depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…