Domov Slovensko Očakávania domácností z hľadiska vývoja ich životnej úrovne v najbližších 12 mesiacoch

Očakávania domácností z hľadiska vývoja ich životnej úrovne v najbližších 12 mesiacoch

0
0

Len približne desatina (11 %) respondentov očakáva, že ich domácnosť si v priebehu tohto roka polepší pokiaľ ide o ich životnú úroveň. Pritom len 0,4 % respondentov očakáva výrazné zlepšenie a 10,7 % čiastočné zlepšenie. Naopak, viac ako štvrtina (28 %) respondentov uviedla, že v najbližších 12 mesiacoch očakávajú pokles životnej úrovne. Pritom 5,8 % očakáva výrazné zhoršenie a 22,2 % čiastočné zhoršenie. Viac ako polovica (56,6 %) respondentov neočakáva žiadne zmeny v životnej úrovni ich domácností.

V porovnaní s celou populáciou sme vyššiu mieru optimizmu zaznamenali medzi mladými ľuďmi vo veku do 34 rokov. Optimistickejší tiež boli podnikatelia a živnostníci. Vyššiu mieru optimizmu sme zaznamenali aj medzi lepšie situovanými domácnosťami s mesačným príjmom nad 1 800 eur.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Koronakríza a jej dôsledky

Naopak, vyššiu mieru pesimizmu, pokiaľ ide o životnú úroveň ich domácnosti v najbližších 12 mesiacoch, sme zaznamenali medzi manuálnymi pracovníkmi, špecificky nekvalifikovanými manuálnymi pracovníkmi.

Častejšie sa obávajú ľudia, ktorí už dnes majú obmedzené zdroje príjmu – predovšetkým nezamestnaní, ale zvýšenú mieru obáv sme zaznamenali aj medzi respondentmi, ktorí sú momentálne na materskej či rodičovskej dovolenke.

Rovnako vyššiu mieru obáv zo zhoršenia životnej úrovne v najbližšom období vyjadrujú respondenti z domácností s nižšími mesačnými príjmami.

Najoptimistickejšie naladení sú voliči OĽaNO

Z hľadiska aktuálneho politického nastavenia vyjadrujú vyššiu mieru optimizmu voliči súčasných koaličných strán. V tejto kategórii sú najoptimistickejší aktuálni voliči OĽaNO, medzi ktorými je takmer štvrtina (23 %) takých, ktorí očakávajú, že sa ich životná úroveň v najbližších mesiacoch zlepší.

Naopak medzi voličmi súčasných opozičných parlamentných strán je takýchto optimistov len 6 %. Až 32 % očakáva celkové zhoršenie životnej úrovne. Najpesimistickejší sú v tomto smere voliči ĽS Naše Slovensko, medzi ktorými až 50 % očakáva zhoršenie životnej úrovne v najbližších 12 mesiacoch.

Sme najmenej optimistickí od roku 2003

Tento podiel (11 %) optimisticky naladených ľudí je najnižší od roku 2003. Nižšie čísla boli namerané len v rokoch 2001-2003, a to na úrovni 8 %. Toto obdobie bolo na Slovensku charakteristické zásadnými štrukturálnymi reformami počas prvej a druhej vlády M. Dzurindu.

V tom čase bol všeobecne rozšírený naratív o uťahovaní si opaskov, čo malo efekt aj na očakávania ľudí. Výrazný nárast pesimistických očakávaní bol zaznamenaný aj v roku 2008, čo súviselo s finančnou krízou, ktorá postupne, kvôli globalizácii finančných trhov, prerástla do hospodárskej krízy, ktorá postihla aj EÚ.

V období rokov 2009 – 2012 sa podiel optimistov pohyboval na úrovni 12 % – 14 %. Aktuálne teda zaznamenávame tretí prepad v našich meraniach, a to k hranici 10 % optimistov pokiaľ ide o vývoj životnej úrovne ich domácností v najbližších mesiacoch.

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS , foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…