Domov Slovensko Ochota dať sa zaočkovať proti koronavírusu mierne narástla

Ochota dať sa zaočkovať proti koronavírusu mierne narástla

0
0

Ochota dať sa zaočkovať proti koronavírusu u Slovákov mierne narástla. Ukázal to kontinuálny prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý vznikol z iniciatívy MNFORCE, Slovenskej akadémie vied (SAV) a Seesame.

Na základe výsledkov prieskumu by sa z 1 000 respondentov v septembri dalo zaočkovať takmer 24 % a na prelome októbra a novembra takmer 27 % opýtaných.

Naopak, zaočkovať by sa nenechalo vyše 44 % a takmer tretina respondentov na otázku nevedela odpovedať. V porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami je ochota dať sa zaočkovať od apríla najvyššia.

Najviac odmietaví sú voliči Kotlebovcov

O niečo viac sú ochotní zaočkovať sa najmladší respondenti vo veku od 18 až 29 rokov, a tiež respondenti z Bratislavského a Prešovského kraja. V Bratislave deklarovalo ochotu viac respondentov ako tých, ktorí očkovanie odmietajú.

Postoj k očkovaniu tiež výrazne súvisí s politickými preferenciami. Najväčšiu ochotu dať sa zaočkovať deklarujú respondenti, ktorí by vo voľbách volili stranu Za ľudí, koalíciu Progresívne Slovensko/Spolu a voliči hnutia OĽaNO.

Menšiu ochotu deklarujú voliči strany SaS, Hlas-SD, Sme rodina a Smer-SD. Najnižšiu ochotu deklarujú voliči strany Kotlebovci – ĽSNS. Oproti septembru sa najviac zvýšil priaznivý postoj k očkovaniu medzi voličmi OĽaNO, naopak, najviac klesol medzi voličmi SaS a Kotlebovci – ĽSNS.

Respondenti, ktorí sú spokojnejší s tým, ako súčasná vláda postupuje pri zvládaní epidémie, sú ochotnejší dať sa zaočkovať. Naopak, zaočkovať by sa dalo iba 8 % z tých respondentov, ktorí sú s doterajším počínaním vlády v boji proti epidémii veľmi nespokojní. Zároveň však platí, že dôvera vo vládu postupne každým meraním od apríla klesá.

Dôvody odmietania

Od apríla je stále najvýznamnejším dôvodom, prečo sa nedať zaočkovať, uvádzané presvedčenie, že akákoľvek vakcína môže spôsobiť väčšie problémy ako koronavírus. Druhým najčastejším dôvodom je presvedčenie, že vakcína na koronavírus nedokáže pomôcť a tretím nedôvera voči farmaceutickým firmám.

red, SITA, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Medicínsky nezmysel

Medicínsky nezmysel. Inak sa aktuálne celonárodné plošné testovanie, ktoré trvá deväť dní …