Domov Slovensko Očkovaných chce štát finančne odmeniť

Očkovaných chce štát finančne odmeniť

0
0

Štát chce finančne odškodňovať ľudí za to, že sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Diať by sa tak malo cez očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus. Vízia spočíva v jednom veľkom losovaní týždenne.

V rámci novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach sa majú upraviť aj dva nástroje na motiváciu ľudí na očkovanie. Ide o sprostredkovateľský bonus, na základe ktorého ľudia, ktorí sprostredkujú niekoho na očkovanie, budú za to odmenení.

Druhým nástrojom je očkovacia prémia. Na ceny v žrebovaní by mohli byť maximálne použité dva milióny eur týždenne. Novinky boli predložené do parlamentu cez pozmeňujúci návrh.

Vláda za návrhom stojí

Premiér Eduard Heger (OĽANO) zdôraznil, že ide o jeden z krokov, ktorými chce vláda ochrániť obyvateľov pred treťou vlnou pandémie. Podľa jeho slov je Slovensko jednou z prvých krajín Európskej únie, ktorá robí opatrenia na to, aby tretia vlna mala čo najmenší zásah.

V reakcii na kritiku niektorých opozičných poslancov v súvislosti s lotériou uviedol, že sa nebráni lepším riešeniam, no zatiaľ ich nepočuje.

„Kritizovať nie je ťažké, ale vyriešiť – tam sa ukáže, či človek vie, o čom hovorí, alebo len frfle. Diskusia je dnes taká otvorená, ako nikdy na Slovensku nebola. Radi budeme počúvať ďalšie riešenia, ktoré sú podložené dátami, vyskúšané a dobré,“ skonštatoval Heger. Podľa ministra zdravotníctva je každá motivácia dobrá.

„Či už to bude motivácia tým, že človek môže cestovať, alebo bude mať voľný vstup do rôznych zariadení. Pre niekoho je možno motiváciou suma, ktorú dostane. Akákoľvek cesta je v poriadku. Áno, lotériu schvaľujem,“ podotkol šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Nie je to najlepšie riešenie

Snažiť sa zvyšovať zaočkovanosť finančnou motiváciou však nepovažujú za najlepšie riešenie všetci koaliční poslanci. V diskusnej relácii televízie TA3 v politike to povedala predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková z SaS.

„Najväčšou motiváciou je sloboda,“ zdôraznila Cigániková postoj SaS. Za najhlavnejšie a zároveň doteraz nedostatočné považuje informovanosť a naozajstnú očkovaciu kampaň. „Teraz reálne neexistuje, táto téma bola podcenená,“ povedala.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák, shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…