Domov Slovensko Od pondelka sa uvoľnili opatrenia

Od pondelka sa uvoľnili opatrenia

0
0

V piatok (16. 4.) schválila vláda zmiernenie opatrení. Od pondelka platia nové výnimky zo zákazu vychádzania. Za dodržania stanovených opatrení môžu byť otvorené viaceré maloobchodné prevádzky, múzeá, galérie či kostoly. Pre uplatnenie viacerých výnimiek je potrebný negatívny test na ochorenie COVID19.

Zákaz vychádzania platí naďalej, a to až do odvolania, najneskôr do konca núdzového stavu, teda uplynutím 28. apríla 2021. Medzi 1.00 a 5.00 h neplatí a zároveň sa rozšíril počet výnimiek, kedy možno opustiť domovy aj počas dňa.

Za športom i do kostola

Cesta do prírody a na individuálnu rekreáciu je možná aj medzi okresmi s podmienkou najviac sedemdňového negatívneho testu v prípade okresu vo štvrtom stupni varovania.

Navštíviť možno obchody, múzeá, galérie, knižnice, zoologické, botanické záhrady, plavárne. Otvárajú sa kurzy autoškoly, umožnili sa návštevy bohoslužieb, plavární a športovísk. Väčšina nových výnimiek je podmienená negatívnym testom.

Zmena podmienok zrušila povinnú prácu z domu, po novom je odporúčaná. Rozhodnutie je na zamestnávateľovi. Na cestu do zamestnania je naďalej potrebné potvrdenie s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. Zamestnanci škôl potrebujú najviac sedemdňový negatívny test.

Pri ostatných zamestnaniach záleží platnosť testu od zaradenia okresu podľa COVID automatu. V IV. alebo III. stupni varovania platí najviac sedemdňový, v II. stupni varovania 14-dňový a v I. stupni varovania 21-dňový test.

Bez rúšok, ale s testom

Bez testu je v čase od 5.00 do 20.00 h možný nákup nevyhnutných životných potrieb, napríklad potravín, drogérie, liekov či pohonných látok. Rovnaké podmienky platia aj pri návšteve bohoslužieb. Do maloobchodných predajní alebo prevádzok je potrebný negatívny najviac sedemdňový test.

Preukázať sa ním treba aj na plavárni alebo inej vodnej ploche, v múzeách, galériách, knižniciach, botanických záhradách či zoo, ale aj na kurze v autoškole. Všetky aktivity sú obmedzené od 5.00 do 20.00 h.

Zmenili sa aj podmienky nosenia rúšok a respirátorov. Povinnosť mať v exteriéri rúško, respirátor či ich náhradu sa nebude už týkať tých, ktorí budú od ostatných osôb, s ktorými nežijú v spoločnej domácnosti, vzdialení viac ako päť metrov.

Osoby prichádzajúce na Slovensko môžu ísť na test, ktorého negatívny výsledok predčasne ukončí inak 14-dňovú karanténu, aj bezprostredne po svojom príchode.

Kto nemusí mať test

Alternatívou k negatívnemu testu je očkovanie proti ochoreniu COVID-19. V prípade mRNA vakcíny sa bude akceptovať 14 dní po druhej dávke, pri vektorovej vakcíne musia uplynúť štyri týždne po prvej dávke.

Test nepotrebujú ani osoby zaočkované prvou dávkou, ktoré prekonali v posledných 180 dňoch ochorenie COVID-19 a majú o tom potvrdenie. Náhradou testu je tiež potvrdenie o prekonaní ochorenia nie staršie ako 180 dní.

Výnimku z povinného testu majú tiež osoby, ktorým ho zdravotný stav alebo kontraindikácia neumožňuje absolvovať.

red, TASR, foto: TASR/Pavel NeubauerNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…