Domov Slovensko Od pondelka žijeme na ekologický dlh. Slovensko je na tom ešte horšie

Od pondelka žijeme na ekologický dlh. Slovensko je na tom ešte horšie

0
0

Svet žije od pondelka 29. júla na ekologický dlh. Znamená to, že za prvých sedem mesiacov tohto roka ľudstvo spotrebovalo všetky zdroje, ktoré Zem dokáže za rok obnoviť.

Od 29. júla používa ľudstvo zdroje nad kapacitu planéty, čo spôsobuje stratu biodiverzity, odlesňovanie, eróziu pôdy, nedostatok pitnej vody a hromadenie CO2 v atmosfére.

Pri súčasnej úrovni by sme na pokrytie našej spotreby potrebovali 1,75 planéty. Ešte horšie ako svet je na tom Slovensko. Naša krajina žije na ekologický dlh už od 22. mája.

Minulý rok obyvatelia Slovenska vyčerpali svoje prírodné zdroje o pár dní neskôr, 27. mája. „Dlhodobo využívame zdroje skôr, ako ich príroda dokáže obnoviť a tak škodíme sami sebe.

Problémami Slovenska sú najmä intenzívne poľnohospodárstvo či zvyšovanie ťažby lesa. Tieto témy trápia aj slovenskú verejnosť, ale politici im stále venujú malú pozornosť,“ uviedla v tejto súvislosti riaditeľka Fondu na ochranu prírody (WWF) Slovensko Miroslava Plassmann.

Je to stále horšie

Od roku 1970 sa deň, od ktorého ľudstvo žije na ekologický dlh posunul globálne až o päť mesiacov. Vtedy pripadal na 29. decembra a Zem tak mala deficit zdrojov len na dva dni. V roku 2000 už tento deň pripadol na 23. september a minulý rok na 1. august.

Pri stanovovaní dňa prečerpania prírodných zdrojov sleduje organizácia Global Footprint Network nároky krajín na využitie krajiny a zdrojov na produkciu potravín od rastlinných cez mäso a ryby, surovín, materiálov a energie, na výstavbu miest, produkciu oxidu uhličitého z fosílnych palív, odlesňovanie a kapacitu zostávajúceho zalesnenia pohlcovať oxid uhličitý.

Viac o ekologickom dlhu si prečítajte TU: Zadlžujeme sa až po uši

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
  • MDŽ nie je o karafiátoch a bonboniére

    8. marec je dňom, kedy si pripomíname Medzinárodný deň žien. V našom prostredí sa o ňom ča…
  • Prečo mačky pradú?

    Každý milovník mačiek má o pradení svoju teóriu. Čo si však myslí veda? Záhada mačacieho p…
  • Nadal sa odhlasuje z turnajov

    Španielsky tenista Rafael Nadal sa od začiatku aktuálnej sezóny netají tým, že ho výrazne …
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

MDŽ nie je o karafiátoch a bonboniére

8. marec je dňom, kedy si pripomíname Medzinárodný deň žien. V našom prostredí sa o ňom ča…