Domov Ekonomika Odborári železníc vstúpili do štrajkovej pohotovosti

Odborári železníc vstúpili do štrajkovej pohotovosti

0
0

Desať odborových organizácií pôsobiacich pri Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) vstúpilo 11. januára do štrajkovej pohotovosti. V spoločnom vyhlásení to zdôvodnili prístupom zamestnávateľa ku kolektívnemu vyjednávaniu.

K 31. decembru minulého roka skončila platnosť kolektívnej zmluvy v ŽSR na roky 2017 a 2018 a keďže sa ŽSR a zástupcovia odborových organizácií ani po štyroch kolách vyjednávaní nedohodli na návrhu novej kolektívnej zmluvy, ani na termíne predĺženia platnej kolektívnej zmluvy, generálny riaditeľ spoločnosti Juraj Tkáč vydal jednostranné nariadenie, ktorým sa rozhodol autonómne a bez dohody so sociálnymi partnermi garantovať ním vybrané benefity.

Problémom sú mzdy

Hlavným dôvodom nedosiahnutia dohody o novej kolektívnej zmluve sú mzdy. „Odborári žiadajú sto eur do tarifných tried a zamestnávateľ ponúka iba desať eur s odôvodnením nedostatku finančných prostriedkov.

Desaťpercentné navýšenie tarifných miezd verejnej a štátnej správy sa železničiarov netýka,“ informovala v decembri agentúru SITA podpredsedníčka a hlavná kolektívna vyjednávačka Odborového združenia železničiarov (OZŽ) Darina Fabuľová.

Vyzývajú ministra, aby situáciu riešil

„Keďže snahy odborových organizácií o hľadanie kompromisov a pozvania za rokovací stôl sú zo strany ŽSR odsúvané, vstupujú odborové organizácie dňom 11. januára 2019 od 10:00 do štrajkovej pohotovosti,“ oznámili odbory.

„Zamestnanci ŽSR si zaslúžia sociálne istoty, spravodlivé mzdové ohodnotenie a primerané pracovné podmienky, ktoré im v právnom štáte môže garantovať iba platná kolektívna zmluva,“ vyplýva z vyhlásenia odborových centrál pri ŽSR.

Odborári zároveň vyzývajú ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka, aby sa osobne začal zaoberať vzniknutou situáciou v ŽSR.

V rámci vyhlásenej štrajkovej pohotovosti budú odborové organizácie organizovať ďalšie protestné akcie a stupňovať ich intenzitu.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Braček je vždy po ruke

    Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…
  • VIDEO: Pre všetky ženy šoférky! :)

    Azda každý dobrý šofér ma skúsenosti s tým, keď niekto zaparkuje bezohľadne natesno k nemu…
  • VIDEO: Upratovanie hrou

    Páni, máte problém s upratovaním? Ak ste športový nadšenec, aj upratovanie vie byť zábavné…
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Braček je vždy po ruke

Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…