Domov Prominenti Odišla legenda československej hudobnej scény

Odišla legenda československej hudobnej scény

0
0

1. októbra 2019 sa navždy zavreli oči najväčšej československej hudobnej legendy. Vo veku 80 rokov zomrel spevácky fenomén Karel Gott, ktorý podľahol zákernej chorobe.

„S najhlbším zármutkom v srdci oznamujem, že nás včera, krátko pred polnocou, po ťažkej a dlhej chorobe, opustil môj milovaný manžel Karel Gott.

Odišiel doma, v tichom spánku, v kruhu svojej rodiny.“ Táto smutná správa obletela českú a slovenskú verejnosť 2. októbra v ranných hodinách.

Spevák podľahol zákernej akútnej leukémii, o ktorej fanúšikov informoval len v septembri. Všetci verili, že maestro v tomto ťažkom boji zvíťazí a fanúšikovia si budú môcť opäť vypočuť nezabudnuteľný hlas. Ten však navždy utíchol.

Náročná cesta za spevom

Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Plzni. Hoci sa v mladosti pokúšal stať maliarom, jeho technicky založený otec mal o synovej kariére celkom iné predstavy.

Vyučil sa preto za elektromontéra. Počas učňovských rokov sa u neho objavila vášeň k hudbe a spevu. Po absolvovaní štúdia dokonca nejaký čas pracoval vo fabrike.

Ani nová práca ho však netešila natoľko, aby zabudol na myšlienku stať sa spevákom. V roku 1958 sa rozhodol zúčastniť speváckej súťaže Hledáme nové talenty.

V nej si publikum získal, no u odbornej poroty príliš neuspel. Všimol si ho však Karel Krautgartner, ktorý mu ponúkol možnosť vystupovať s orchestrom.

O dva roky neskôr sa dokonca rozhodol absolvovať prijímačky na konzervatórium, kde uspel a začal študovať operný spev na Štátnom konzervatóriu.

Zrod fenoménu

Začiatkom 60-tych rokov minulého storočia celé Československo s úžasom sledovalo zrod legendy. Prvou oficiálnou piesňou Karla Gotta bol duet z roku 1962 s Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik.

Pieseň sa stala hitom roka a meno Karel Gott už poznal každý v Československu. Dôležitým míľnikom v jeho kariére bola ponuka angažmánu do populárneho divadla Semafor.

Práve tu v hre Zuzana odznela pieseň Oči sněhem zaváté, ktorá ovládla československé hitparády a stala sa hitom roka. Táto pieseň tiež pomohla Karlovi Gottovi získať prvého Zlatého slávika v roku 1964.

Rok 1964 by sa dal v kariére Karla Gotta označiť za prelomový. Okrem prvého Zlatého slávika získal aj možnosť zaspievať si vo filmoch ako Limonádový Joe aneb Koňská opera, Kdyby tisíc klarinetů či Starce na chmelu.

Sláva aj za hranicami totalitného štátu

V roku 1966 získal Karel Gott ďalšie prestížne ocenenie. S piesňou Mám rozprávkový dom získal zlatú Bratislavskú lýru. Tu sa zoznámil aj so skladateľom Karlom Svobodom, ktorý pre neho napísal niekoľko piesní.

Aj vďaka tomu v roku 1967 vycestoval na 7-mesačné turné do amerického Las Vegas. Po úspechu, ktorý zaznamenal aj na druhej strane železnej opony, vydal svoj prvý album s názvom Zlatý hlas z Prahy.

V roku 1968 sa za Rakúsko zúčastnil súťaže Eurovision Song Contest. Vďaka účasti v tejto súťaži sa dostal do povedomia vo Švajčiarku, Rakúsku, ale najmä Nemecku.

V tomto roku svetlo sveta uzrela aj jeho najznámejšia pieseň Lady Carneval, ktorá bola prespievaná do trinástich jazykov. Behom 70-tych rokov už bol „Božský Kája“ fenoménom, ktorému sa nik nemohol rovnať.

Získaval jedného Zlatého slávika za druhým, každý jeho album mal prívlastok „zlatý“ alebo „platinový“ a jeho koncerty sa beznádejne vypredávali.

Šťastie, ktoré prežíval vďaka svojim fanúšikom sa premietlo aj do osobného života a v roku 1973 sa mu narodila prvá dcéra Dominika.

V tom čase získal vlastný televízny program a do kín zavítala klasika Tři oříšky pro Popelku s titulnou piesňou Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, ktorú naspieval práve Karel Gott.

V nasledujúcich rokoch rozširoval svoj repertoár o nové piesne. Každý z jeho albumov sa objavil na vrchole rebríčkov a neexistoval nik, v kom by našiel Karel Gott konkurenciu.

Napriek pribúdajúcim oceneniam a stále väčšej sláve však neprestával byť pokorným človekom, ktorý si vážil každého jedného fanúšika. V roku 1989 oslávil 50. narodeniny vypredaným koncertom v pražskej Lucerne.

Koniec bol novým začiatkom

Nasledujúci rok Karel Gott šokoval fanúšikov správou o ukončení kariéry. Bodkou za ňou malo byť turné po Československu a Nemecku. Úspech, ktorý na koncerte zaznamenal ho však prinútil prehodnotiť svoje rozhodnutie.

Karel Gott napokon oznámil, že v kariére bude naďalej pokračovať. Okrem úspechov v Československu začal podnikať aj výjazdy do Číny či Spojených arabských emirátov.

Jedným z najväčších momentov jeho kariéry bol koncert v newyorskej Carnegie Hall v roku 2000 a neskôr aj v roku 2005. Jeho sláva a chuť baviť divákov neutíchala ani s pribúdajúcim vekom.

O tom, že bol Karel Gott skutočnou legendou svedčal každý jeden jeho koncert a vystúpenie, ktoré ľudia sledovali so zatajeným dychom. Bol miláčikom publika všade, kde sa objavil. Aj preto ostával Karel Gott naďalej hudobne aktívny až do posledných chvíľ jeho života.

Úspechy božského Káju

Kariéra Karla Gotta trvala 6 desaťročí. Počas nich vydal okolo 400 platní, na ktorých je viac ako 2 600 piesní. Celkovo predal viac než 135 miliónov nosičov.

Počas svojej kariéry získal neuveriteľných 42 Zlatých slávikov, titul národného umelca, zlatú a bronzovú Bratislavkú lýru, strieborného a bronzového leva rádia Luxembourg, Zlatú harfu v Stuttgarte, Trofej v Cannes, ocenenie na festivale v Tokiu a množstvo zlatých a platinových dosiek.

Je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako stálica popmusic a tiež ako spevák s najpestrejším repertoárom. V roku 2009 zavŕšil svoju zbierku ocenení po tom, čo obdržal od vtedajšieho prezidenta Václava Klausa medailu Za zásluhy I. stupňa.

Za obrovský úspech on sám považoval aj svoju rodinu. V roku 2008 sa v Las Vegas oženil s Ivanou Macháčkovou, ktorá mu porodila dve dcéry Charlottu Ellu a Nelly Sofiu. Z predchádzajúcich vzťahov má ďalšie dve dcéry Dominiku a Luciu.

S manželkou Ivanou a prvorodenou dcérou Charlotte

S dcérami

Posledné chvíle v živote legendy

O diagnóze akútna leukémia informoval verejnosť v septembri tohto roka. Nešlo o prvú vážnu diagnózu, s ktorou sa v živote stretol. Pred štyrmi rokmi sa u neho objavila rakovina lymfatických uzlín, z ktorej sa mu podarilo úspešne vyliečiť.

Po liečbe sa dokonca vrátil opäť medzi svojich fanúšikov. Znova sa začal venovať spevu. Zdravotné problémy však neutíchali a spevák musel byť viackrát hospitalizovaný. V júli tohto roka oslávil 80. narodeniny.

Pri príležitosti tohto jubilea plánoval veľký koncert na festivale v Liberci. Kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu však musel byť zrušený.  Po informáciách o návrate zákernej choroby fanúšikovia stále dúfali, že maestro svoj boj opäť vyhrá.

Nádeje však navždy zhasli 1. októbra, kedy Karel Gott naposledy vydýchol a československá hudobná scéna prišla o umelca, no predovšetkým o človeka, po ktorom prázdne miesto už nikdy nik nezaplní.

Jedna z posledných fotiek legendárneho „Božského Káju“

Reakcie na smrť Karla Gotta

Andrej Babiš (český premiér): „Karel Gott. Sprevádzal ma od mladosti. A každého z nás. Jeden z najväčších Čechov, ktoré sme mali tú česť zažiť. Zomrel. Veril som, že tu bude navždy. Je mi to nesmierne ľúto. Zapálim sviečku a vypočujem si niečo od neho zo 60. rokov. Učiteľ, vážil som si Vás. Viac, než dokážem povedať.“

Michal David (český spevák): „Moji milí fanúšikovia, dnes nás opustil náš drahý a milovaný Karel Gott. Je to moc smutné a je to pre nás všetkých veľká strata. Mal som to šťastie spolupracovať roky s Karlem a prežil som s ním mnoho zábavy a krásnych momentov. Bola s ním vždy veľká zábava.“

Helena Vondráčková (česká speváčka): Pre všetkých ľudí u nás, aj v zahraničí, je to veľká strata. Strata skvelého človeka, vynikajúceho speváka a kolegu. Budem na neho spomínať s láskou. Bol to veľmi dobrý, citlivý človek, vždy ochotný pomôcť komukoľvek, kto bol v problémoch. Je mi to veľmi ľúto. Spomínam na všetky naše spoločné vystúpenia, či koncerty alebo televízne programy. Kája mi bude veľmi chýbať.“

Peter Pellegrini (slovenský premiér): „ZBOHOM, MAESTRO Jeden z najúžasnejších hlasov, ktorý celé desaťročia vnášal radosť do duší Čechov i Slovákov, už nikdy nezaznie. „Božský Kája“ bol fenoménom, ktorý celé svoje pôsobenie pomáhal odpútať sa ľuďom od svojich bežných životných problémov a ponúkal im umenie, ktorému rozumeli a s ktorým sa vedeli stotožniť. Zbohom, maestro, nech Váš hlas ostane navždy v srdciach ľudí, ktorým právom učaroval.“

Dara Rolins (slovenská speváčka): Mám pocit, ako keby som prišla o niekoho z rodiny, akoby mi odišiel druhý otec alebo strýko. Niekto, koho som potrebovala v mojom živote.“

Peter Nagy (slovenský spevák): „Do nebeského zboru anjelov pribudol hviezdny sólista. Karel Gott. Neviem to inak napísať, lebo pátos mi je cudzí aj v tejto smutnej chvíli. Ďakujem ti, Karel, za humor a vtipy v zákulisí, ale hlavne za dobrý príklad, ako si zachovať pokoru.“

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…