Domov Šport VIDEO: Odvety ako z rozprávky Anglicko dobýva Európu!

0
0

Najatraktívnejšia edícia Ligy majstrov za uplynulú dekádu? Absolútne! Bláznivý kolotoč, ktorý odštartoval v marci šokujúcim vypadnutím obhajcu trofeje, sa blíži do veľkolepého finále. Liverpool a Tottenham sa schuti vysmiali akýmkoľvek papierovým predpokladom a vďaka skvelým výkonom vymazali manko z úvodných zápasov.

Prvého júna na štadióne Wanda Metropolitano v Madride tak budú diváci svedkami čisto anglického finálového súboja – len druhého v histórii súťaže. Ako prvým sa to podarilo v roku 2008 Manchestru United a londýnskej Chelsea.

Liverpool napodobnil Istanbul

Po koncerte Lionela Messiho na Nou Campe azda len tí najskalnejší fanúšikovia „The Reds“ verili v zázrak. Vymazať trojgólové manko proti hviezdami nabitému mančaftu je aj v domácom prostredí nevďačná práca.

Kloppovi zverenci potrebovali raketový štart a o ten sa postaral už v 7. minúte Divock Origi. Strelu Hendersona ešte dokázal Ter Stegen vyraziť pred seba, no na dorážku Belgičana už bol prikrátky.

Hostia sa nezľakli a na otvárací gól sa niekoľkokrát pokúsili odpovedať, no proti bol buď pozorný Alisson, alebo skalopevná defenzíva. Zraneného Robertsona nahradil po zmene strán Wijnaldum.

Holanďan sa ukázal byť šťastnou voľbou, nakoľko už v 56. minúte bolo práve jeho zásluhou skóre dvojzápasu vyrovnané. Najskôr profitoval z presného pasu Alexandra‑Arnolda a následne hlavou nedal Ter Stegenovi šancu.

Anfield sa otriasal v základoch. Domácim chýbal k zázračnému postupu už len jediný gól. Postaral sa oň priam lišiacky opäť mladík Alexander‑Arnold.

Svojou prekvapivou rozohrávkou štandardky našiel vo vápne osamoteného Origiho a ten druhým presným zásahom skompletizoval obrat. Možno rovnako zázračný ako ten z istanbulského finále proti AC Miláno.

Lucasov životný výkon

Lucas Moura sa stal hrdinom Tottenhamu.

Suverénny Ajax Amsterdam v prvom zápase v Londýne „vykradol“ novučičký štadión Tottenhamu Hotspur, a tak v domácej odvete bol jasným favoritom na postup.

„Kohúti“ sa navyše museli zaobísť bez zraneného kanoniera Harryho Kanea. Úlohy hrdinu sa tentoraz musel zhostiť Brazílčan Lucas. Do vedenia šli paradoxne domáci, a to už v 3. minúte.

Arénu Johana Cruijffa rozjasal presnou hlavičkou kapitán De Ligt. Ešte do prestávky zvýšil na 2:0 nádhernou strelou Ziyech a nádeje hostí sa pomaly začali rozplývať.

Dávkou povzbudivých slov údajne prispel v kabíne aj zranený Harry Kane, nakoľko Tottenham vyšiel zo šatne ako úplne odlišný súper. V 55. minúte korunoval dobre odvedenú prácu v strede poľa kontaktným gólom Lucas Moura.

O 5 minút bolo skóre duelu vyrovnané. V skrumáži vo vápne hostí sa opäť najlepšie zorientoval Lucas a prestrelil spleť tiel. K postupu chýbal hosťom ešte jeden presný zásah a ten prišiel v hodine dvanástej.

Len pár sekúnd pred záverečným hvizdom skompletizoval niekdajší hráč PSG hetrik a posunul svoj tím do vytúženého finále.

Kristián Vrábel, foto: SITA, video: youtube