Domov Cestovanie Odvrátená a strašidelná strana romantického Paríža

Odvrátená a strašidelná strana romantického Paríža

0
0

Keď sa povie Paríž, tak asi každého z nás napadne známa Eiffelova veža a romantické prechádzky po uliciach mesta. No aj toto mesto ukrýva viacero tajomných a strašidelných miest, ktoré doslova naháňajú strach. Už ste niekedy počuli o katakombách v Paríži a čo ukrývajú?

Na čo slúžili katakomby pôvodne?

To, čo bolo pôvodne postavené ako tunelová sieť na konsolidáciu parížskych kamenných mín, sa stalo na konci 18. storočia skladom pre 6 miliónov mŕtvych.

Nastal totiž stav, keď sa hrobky neustále sa rozvíjajúceho mesta Paríž vyčerpali, niektoré telá neboli správne pochované a šírili choroby. Preto sa úradníci obrátili na viaceré mestské podzemné lomy a rozhodli sa ich využiť ako miesta posledného odpočinku.

Okolo katakomb sa nachádzajú stovky kilometrov dlhé tunely. Tieto tunely boli vyrobené parížskymi baníkmi ešte predtým ako sa niektoré používali ako cintoríny.

Malá časť týchto tunelov je otvorená pre verejnosť, kde môžete vidieť tisíce kostí a lebiek naskladaných nahromady. Neodporúča sa však ísť na neoznačené či zakázané časti týchto katakomb, pretože sa tam človek ľahko stratí.

Už ste počuli o Katafiloch?

Katafili sú skupinou mestských prieskumníkov, ktorým nerobí problém stráviť obrovské množstvo času v hlbinách katakomb za účelom vlastného potešenia a dobrodružstva.  Zatiaľ čo môžu vyzerať ako moderný kult, hlboko rešpektujú pozostatky ľudí a jednotlivé miesta katakomb.

Vytvárajú dokonca mapy, aby sa ľudia v rozsiahlej nekropole nestratili, no prístup ku katakombám je udržiavaný len medzi členmi tejto skupiny. Katafili vytvárajú a budujú svoju vlastnú komunitu v starých lomoch a tuneloch už celé roky.

Katakomby súčasťou druhej svetovej vojny

Keďže v 20. storočí bola existencia katakomb všeobecne známa, rovnako ako aj skutočnosť, že sa rozprestierajú tak mnoho kilometrov pod zemou, nie je asi žiadnym prekvapením, že boli použité aj vo vojne.

To, čo vás môže prekvapiť, je, že boli použité oboma stranami. Členovia francúzskeho odporu aktívne využívali podzemný tunelový systém, aby sa počas vojny skryli a naplánovali útoky proti Nemcom.

Katakomby pomohli zabezpečiť, aby ich nemohli vidieť nemeckí špióni a unikli odhaleniu. Šokujúcejšie je, že aj nacisti sa ocitli v katakombách a vybudovali si tam rôzne bunkre ako napríklad jeden pod strednou školou Lycee Montaigne. Jeho pozostatky je možné vidieť ešte aj dnes.

Na tomto mieste nájdete aj kino a reštauráciu

V roku 2004 polícia, ktorá vykonávala v katakombách cvičenie, narazila na niečo úplne nečakané. Pri skúmaní odľahlého priestoru rozsiahleho tunelového systému objavili policajti obrovskú kinosálovú miestnosť s plne vybavenou obrazovkou, reštauráciu a bar.

Dodnes sa nevie, kto je za to zodpovedný. Niekto si asi povedal, že urobiť si kino na takomto mieste plnom ľudských pozostatkov môže byť zaujímavé a jedinečné. Čo si myslíte vy?

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…