Domov Slovensko OĽANO a Sme rodina navrhujú obmedziť nedeľný predaj

OĽANO a Sme rodina navrhujú obmedziť nedeľný predaj

0
0

Poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽANO a Jozef Lukáč (Sme rodina) navrhujú obmedziť predaj v maloobchode počas väčšiny nedieľ v roku. Maloobchody by ostali v nedeľu otvorené len posledné tri nedele pred Vianocami a v nedeľu pred začiatkom školského roka.

Zmenu chcú dosiahnuť cez novelu Zákonníka práce. Zároveň navrhujú, aby sa obchody otvorili počas niekoľkých štátnych sviatkov, pokiaľ nepripadnú na nedeľu. Poslanci argumentujú tým, že v našom Zákonníku práce sú všetky nedele označené ako dni pracovného pokoja.

„Napriek tomu podľa údajov Eurostatu pracujú slovenskí zamestnanci počas nedieľ najviac zo všetkých krajín Európskej únie,“ tvrdia. Odvolávajú sa na to, že v západnej Európe sú zavreté obchody počas nedele štandardom, respektíve sú otvorené len za mimoriadnych okolností.

„Nedeľný predaj v súčasnosti obmedzuje Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko, Nórsko, Grécko, Malta, Španielsko a po novom aj Poľsko,“ dodali.

Obchody by sa podľa návrhu opäť otvorili počas niekoľkých štátnych sviatkov, a to 1. mája, 8. mája, 29. augusta a 1. septembra, pokiaľ by nepripadli na nedeľu. Novela by v prípade schválenia mohla byť účinná od 1. januára 2023.

Kritika opozície i SaS

Návrh kritizuje SaS i mimoparlamentný Hlas-SD. Podpredseda strany SaS a minister školstva Branislav Gröhling označil snahu poslancov za absurdnú.

„Ak niekto nechce ísť v nedeľu do obchodu, ale do kostola, má slobodnú vôľu rozhodnúť sa. Nenúťme však druhých, ako majú žiť,“ napísal na sociálnej sieti.

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini reagoval, že návrh prichádza v čase zdražovania a prepúšťania. „Môže sa stať, že nebudú mať aké obchody byť v nedeľu otvorené a ľudia nebudú mať ani za čo do nich chodiť,“ povedal vo videu na sociálnej sieti.

red, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…