Domov Zahraničie Omikron sa šíri Európou, no štáty uvoľňujú opatrenia. Veľký prehľad noviniek (nielen) pre cestovateľov

Omikron sa šíri Európou, no štáty uvoľňujú opatrenia. Veľký prehľad noviniek (nielen) pre cestovateľov

0
0

Aj s príchodom februára zostáva Európa na pandemickej mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) výrazne červená a viaceré štáty hlásia rekordné počty nových prípadov ochorenia COVID-19.

Môže za to variant koronavírusu „omikron“, ktorý sa síce rýchlo šíri, no podľa doterajších údajov nespôsobuje až taký ťažký priebeh ochorenia a tým pádom ani taký veľký tlak na zdravotnícky systém, než tomu bolo pri predchádzajúcich mutá­ciách.

Najmä krajiny s vyššou mierou zaočkovanosti preto v týchto dňoch uvoľňujú domáce opatrenia a zmierňujú hraničné režimy a podmienky vstupu pre turistov.

Štáty uvoľňujú opatrenia navzdory omikronu

„Bežnou praxou, minimálne pri cestovaní v Európskej únii, sa postupne stáva to, že sa už neprihliada na to, z akej krajiny prichádzate.

Rozhodujúca je otázka zaočkovania proti koronavírusu, respektíve prekonanie ochorenia,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Príkladom takéhoto uvoľňovania opatrení je aj Grécko. Od pondelka 7. februára sa už pri vstupe do tejto krajiny od plne zaočkovaných cestujúcich nevyžaduje ani preukázanie negatívnym PCR alebo antigénovým testom na koronavírus, postačuje digitálny európsky COVID certifikát.

„Ďalším príkladom je Portugalsko, ktoré tiež zmiernilo podmienky vstupu do krajiny pre držiteľov tzv. COVID pasov. Plne zaočkovaní ľudia, prípadne osoby, ktoré COVID-19 prekonali, nemusia od pondelka 7. februára pri vstupe do Portugalska predkladať potvrdenia o negatívnom PCR teste. Podobné uvoľňovanie opatrení sledujeme aj v Taliansku, Dánsku či Švajčiarsku,“ dodáva Martin Klus.

Otvárajú sa aj Thajsko či Bali

Podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie sa navyše po dlhých mesiacoch otvárajú pre zaočkovaných turistov aj niektoré vzdialenejšie dovolenkové destinácie ako Thajsko, Filipíny či indonézsky ostrov Bali.

Ďalšie užitočné informácie, ako aj detaily o výnimkách z aktuálnych pravidiel a podmienok vstupu do jednotlivých krajín sveta, môžu nájsť občania na webe hranice.mzv.sk.

Rezort diplomacie však zároveň pripomína, že ešte stále platí odporúčanie necestovať, pokiaľ to nie je nevyhnutné.

Karanténa po vstupe do SR sa skrátila

Zmeny však nastali aj u nás. Domáca karanténa po príchode na Slovensko sa podľa novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR od piatka, 4. februára, skrátila z desať na päť dní.

Netýka sa kompletne zaočkovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. Musia sa ale registrovať do systému eHranica raz za šesť mesiacov.

„Ak ste sa teda vrátili na Slovensko napríklad 10. februára, po pripočítaní piatich dní je vaším posledným dňom karantény 15. február,“ priblížil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus s tým, že registrácia v eHranici zostáva pre neočkované osoby povinná po každom jednom príchode na Slovensko.

Novou vyhláškou k režimu na hraniciach sa zrušil aj zoznam rizikových krajín v súvislosti s variantom omikron a osobitné podmienky pre osoby, ktoré z rizikových krajín prišli.

Spojené kráľovstvo sa zároveň zaradilo medzi krajiny, z ktorých po prílete na Slovensko nie je potrebný PCR test. A netreba tiež zabúdať na to, že platnosť očkovania proti ochoreniu COVID-19 sa od februára skrátila z jedného roka na deväť mesiacov po poslednej dávke.

Ide o pravidlá, ktoré schválili členské štáty EÚ a podľa ktorých bude digitálny COVID preukaz EÚ platný na cestovanie deväť mesiacov po ukončení kompletného očkovania.

„Dobrou správou je v tejto súvislosti aj to, že Európska komisia rozhodla o predĺžení existencie európskych digitálnych COVID certifikátov o ďalší rok, teda do 30. júna 2023.

Tých už úrady vydali viac ako 1,2 miliardy a projekt tzv. COVID pasov úspešne funguje aj na medzinárodnej úrovni. Dokonca sa stal globálnym štandardom, nakoľko si ho osvojilo už viac ako 30 tretích krajín a území sveta,“ približuje Martin Klus.

Národné centru zdravotníckych informácií (NCZI) medzitým informovalo, že sa mu podarilo zefektívniť zapisovanie očkovania zo zahraničia u ľudí, ktorí požadujú doočkovanie na Slovensku.

Po novom môže záujemca, ktorý bol predtým zaočkovaný v zahraničí, požiadať o druhú či tretiu dávku aj na Slovensku. Bez registrácie môže občan prísť s čestným vyhlásením, ktoré nájde na webovej stránke korona.gov.sk, a potvrdením o očkovaní do vakcinačného centra alebo ambulancie lekára.

Tam ho zaočkujú ďalšou dávkou a zapíšu to do systému. Následne si požiada o digitálny COVID preukaz EÚ, v ktorom bude mať zapísanú práve podanú dávku vakcíny.

Rezort diplomacie sa usiluje o to, aby cestovanie bolo aj v čase pokračujúcej pandémie COVID-19 pre občanov čo najmenej komplikované, no súčasne bezpečné.

Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

md, foto: archív MK, ECDC



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…