Domov Slovensko Omikron sa už stal dominantným

Omikron sa už stal dominantným

0
0

Na Slovensku bolo k pondelku (24. 1.) potvrdených 282 prípadov omikronu. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu v dňoch 17. a 18. januára mal omikron zastúpenie 59 percent spomedzi úspešne sekvenovaných vzoriek.

Ako uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas „výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek potvrdzujú stúpajúci trend variantu omikron, pričom z priebežných výsledkov sekvenácie možno konštatovať, že variant omikron sa stal dominantným v tunajšej populácii“.

Očakáva, že ešte výraznejšie zastúpenie variantu omikron potvrdia budúce priebežné výsledky sekvenácie. ÚVZ zdôrazňuje, že výskyt prípadov omikronu v tunajšej populácii je vyšší než uvedený konkrétny počet sekvenovaných vzoriek.

„Sekvenácia však dokáže poskytnúť náhľad do zastúpenia jednotlivých variantov v populácii, vrátane omikronu,“ podotkol Mikas.

Hygienici ľuďom odporúčajú dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase.

„Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19,“ poznamenal hlavný hygienik.

Apeluje zároveň na nevyhnutnosť osobnej ochrany, a to bez ohľadu na očkovanie. Ľudia by mali nosiť správne nasadený respirátor, v miestnostiach často a nárazovo vetrať, dodržiavať dostatočný odstup od iných ľudí a priebežne si dezinfikovať ruky.

red, TASR, foto: TASR Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…