Domov Slovensko Opitý vodič, ktorý usmrtil 5 ľudí, má byť stíhaný na slobode

Opitý vodič, ktorý usmrtil 5 ľudí, má byť stíhaný na slobode

0
0

Obvinený Dušan Dědeček, ktorý v opitosti spôsobil tragickú dopravnú nehodu v centre Bratislavy s piatimi obeťami, bude stíhaný na slobode. Minulý štvrtok ho prepustil zo zadržania sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť. Informoval o tom hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

„Súd nevzhliadol dôvod tzv. útekovej väzby pre hrozbu vysokého trestu. Súd nevzhliadol ani dôvod tzv. preventívnej väzby, keďže hrozba pokračovania v identickom alebo obdobnom konaní z konania obvineného a iných konkrétnych skutočností nevyplýva,“ priblížil hovorca.

Dodal, že súd konštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia. „Podľa sudcu pre prípravné konanie rozhodovanie o väzbe nie je rozhodovaním o treste. Preto ani fatálnosť a neospravedlniteľnosť následku žalovaného skutku nezakladá väzobné stíhanie obvineného,“ povedal Adamčiak.

Ako priblížil, o sťažnosti prokurátora bratislavskej krajskej prokuratúry proti tomuto rozhodnutiu bude na verejnom zasadnutí rozhodovať KS v Bratislave v piatok 14. októbra.

„Je to súdne rozhodnutie, s ktorým môžeme nesúhlasiť, ale treba ho rešpektovať,“ reagoval prokurátor Juraj Chylo. Okolnosti víkendovej nehody nechcel bližšie komentovať.

Pred novinármi ušiel, neskôr im poskytol rozhovor

Obvinený po prepustení zo zadržania na slobodu na otázky novinárov neodpovedal. Urobil tak nasledujúci deň. Ako uviedol pre televízie Markíza a Joj, svoj čin ľutuje, no akokoľvek by chcel, nemôže ho zmeniť.

„Žiadny môj čin to nezmení, ale ja by som chcel poprosiť o odpustenie,“ uviedol v televíznom rozhovore. Tiež dodal, že utiecť sa nechystá a je pripravený odpykať si trest za svoj čin. „Povedal som, že budem za svoj hriech pykať. To, čo som spravil, sa nijak nenapraví,“ uviedol.

Putuje do väzby

EDIT: 14. 10. 2022

Dědeček napokon predsa len putuje do väzby. V piatok o tom rozhodol Krajský súd v Bratislave, keď čiastočne vyhovel sťažnosti prokurátora proti minulotýždňovému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava I.

Dôvodom na väzobné stíhanie je reálna obava z pokračovania v trestnej činnosti. Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry žiadal pre Dušana D. aj väzbu pre hrozbu úteku. Predsedníčka senátu krajského súdu zdôraznila, že vzatie do väzby nie je rozhodnutím o vine obvineného.

Trojčlenný senát neprijal toto rozhodnutie jednohlasne. Jeden z členov nesúhlasil so vzatím Dušana D. do väzby, keďže podľa jeho názoru nebola u obvineného zistená reálna bezprostredná hrozba pokračovania v trestnej činnosti.

„Klient bol na túto alternatívu pripravený. Je mu ľúto, že nemôže úplne odovzdať svoju agendu v Deaflympijskom výbore Slovenska, a ťažko sa zmieruje s tým, čo spravil,“ reagoval jeho právny zástupca Jiří Kučera. Dodal, že Dušan D. je pripravený niesť následky svojho konania.

Na začiatku piatkového verejného zasadnutia prokurátor poukázal na to, že obvinený riadil automobil v stave ťažkej opitosti. Obhajca Jiří Kučera potom odovzdal súdu potvrdenie, že jeho klient dobrovoľne odovzdal polícii cestovný pas.

Obvinený pred senátom uviedol, že ho veľmi mrzí to, čo sa stalo. „Nemôžem to vziať späť. Nemám záujem sa vyhnúť trestu, ktorý prežívam už v sebe sám dlhé dni a noci,“ povedal Dušan D.

ano, TASR, foto: TASR/Martin Baumann  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…