Domov Slovensko Opozícia chce hlavu Mikulca, ten má dôveru koalície

Opozícia chce hlavu Mikulca, ten má dôveru koalície

0
0

Opozičný Smer-SD začiatkom týždňa podal návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Schôdza musí byť zvolaná do siedmich dní od podania návrhu. Fico na nej chce navyše čítať aj údajnú uniknutú správu Slovenskej informačnej služby (SIS).

Nielen Ficov Smer-SD ale aj mimoparlamentný Hlas-SD, ktorý v parlamente zastupujú nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, hovoril o potrebe odvolávania ministra vnútra.

Odvolávať Mikulca chce opozícia v súvislosti so situáciou v silových zložkách, jedná sa najmä o zatýkanie viacerých popredných predstaviteľov polície, a to už nielen bývalých. Po podaní návrhu musí šéf parlamentu zvolať mimoriadnu schôdzu do siedmich dní.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Ďalší policajt v putách

Chce čítať správu SIS

Robert Fico tiež avizoval, že by mohol na schôdzi k odvolávaniu Mikulca čítať údajnú uniknutú správu SIS, ktorú na neverejnej schôdzi čítal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Správa podľa neho potvrdzuje dôkazy a hovorí o minimálne štyroch konkrétnych kauzách, kde dochádzalo k ovplyvňovaniu svedkov a manipulácii trestného konania. Je podľa neho evidentné, že vo väzbe sedia ľudia bez dôkazov na základe krivých obvinení.

„Sme za prešetrenie vecí normálnym spôsobom, aby boli tí ľudia na slobode a mali možnosť sa brániť,“ dodal Fico.

Hlas chce aj hlavu premiéra

„Zadržanie šéfa inšpekcie (Adriána Szabóa; pozn. redakcie), ktorý má vyšetriť závažné podozrenia zo správy Slovenskej informačnej služby, je niečo, čo si naozaj nevieme vysvetliť,“ skonštatoval zas predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini a zároveň vyzval ministra Mikulca na okamžité podanie demisie.

O korupcii, z ktorej je Szabó obvinený, mohli podľa neho nadriadení vedieť skôr, pýta sa, prečo hneď nekonali. Zdá sa mu, že na Slovensku existuje špeciálna skupina vyšetrovateľov a prokurátorov s nekalými praktikami.

Post ministra vnútra treba podľa Pellegriniho prenechať niekomu, kto je schopný dostať pod kontrolu naspäť všetky silové zložky v štáte, upokojiť situáciu, garantovať vyšetrenie všetkých závažných podozrení a vyvodiť zodpovednosť.

Hlas však chce zájsť ešte ďalej. Podozrenia sú podľa neho také vážne, že by mala odísť celá vláda. „Hlas má pripravený návrh na odvolanie predsedu vlády, časť podpisov je už vyzbieraných, od zvyšku opozície začneme podpisy zbierať v najbližších dňoch,“ povedal s tým, že zvážia, kedy návrh podajú.

Koalícia stojí za Mikulcom, ale…

Na druhej strane, koalícia za ministrom svojej vlády stojí. Podľa vyjadrenia OĽaNO, hnutie svojmu nominantovi plne dôveruje. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš tvrdí, že minister dôsledne háji verejný záujem a je zárukou nezávislosti polície.

„Avizovaný pokus Roberta Fica o zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze na ministrovo odvolanie vnímame ako stupňujúcu sa hystériu a strach z nástupu spravodlivosti. Fico, Pellegrini a spol. zjavne stále žijú vo svojom pomýlenom svete, v ktorom mohli skorumpovaní politici manipulovať a zneužívať políciu, a dokonca ju aj vydať do rúk organizovaného zločinu,“ vyhlásil Šipoš.

„Minister Mikulec má našu dôveru, tak isto ako poctiví policajti a prokurátori. Slovensko veľmi potrebuje práve spoľahlivé a nezávislé bezpečnostné zložky,“ reagovala predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

„Minister vnútra Roman Mikulec sa zúčastnil na poslaneckom klube SaS, kde zodpovedal všetky otázky súvisiace s aktuálnym dianím. Strana SaS plne stojí za ministrom Mikulcom,“ uviedla strana s tým, že návrh Smeru-SD na jeho odvolávanie považuje za snahu „ochrániť svojich kumpánov pred rukou spravodlivosti“. Hnutie Sme rodina zas uviedlo, že sa pri odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca zachová ako stabilný a dobrý koaličný partner.

„Hlbšie sa k tomuto nebudeme vyjadrovať, pretože hnutie Sme rodina cez médiá nikdy nekomentovalo to, čo sa u koaličného partnera deje,“ píše hnutie v stanovisku. Avšak rodinní príslušníci zadržaného exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská už informovali, že budú hlasovať za odvolanie ministra vnútra Mikulca.

Sú to zúfalé snahy opozície

Mikulec má i dôveru premiéra Hegera. No a ani samotný minister nevidí dôvody na podanie demisie. „Snahu opozície o moje odvolanie vnímam ako posledný pokus o záchranu všetkých, ktorí sú momentálne podozriví z trestnej činnosti. Heslo ‚padni komu padni‘ v tomto momente získava skutočne zásadný význam,“ uviedol Roman Mikulec v stanovisku.

Zároveň uviedol, že zúfalé snahy a pokusy opozície sú podľa neho „zrejme prejavom nervozity z neustále sa odkrývajúcich nových a nekalých praktík predošlej vlády tak, ako o tom dnes vypovedajú mnohí obvinení.“

Kritika Krajniaka, ktorej Mikulec nerozumie

Kritiku si však predsa len Mikulec zlizol aj od koaličného partnera. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo vyhlásil, že sa Mikulec stráca v tom, čo sa mu v rezorte deje.

Nie je možné, aby jedni policajti zatýkali druhých a opačne, tak dobrý minister vnútra nekoná, vyjadril sa Krajniak pričom podotkol, že sa opäť objavujú prípady, keď sa hovorí o tých správnych a nesprávnych svedkoch.

„Nemôže to byť tak, že si zase budú v orgánoch činných v trestnom konaní rozhodovať, ktorý svedok je dobrý, ktorý je zlý. Keď na to pán Pčolinský upozornil, už je vo väzbe.

Keď pán Kalavský, šéf operatívcov NAKA, údajne vypovedal o týchto skutočnostiach, už na neho šiel návrh do väzby. Keď to inšpekcia vyšetruje, teraz zoberú pána Szabóa,“ skonštatoval. Tieto veci sa podľa neho nemajú zametať pod koberec.

„Chceme, aby sa vyšetrili,“ dodal. „Bohužiaľ, skutočne nerozumiem vyjadreniam pána ministra Krajniaka, podľa ktorého nie je možné, aby jedni policajti zatýkali druhých a opačne,“ reagoval minister Mikulec.

Súčasná vláda podľa neho deklarovala, že bude pracovať čestne a že spravodlivosť rovnako ako zákony platia pre všetkých rovnako. Zároveň uviedol, že premiéra Eduarda Hegera požiada o stretnutie aj za účasti ministra práce.

ano, TASR, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…