Domov Ekonomika Opozícii sa máli ako sa Bžán „zľutoval“ nad Slovenskom

Opozícii sa máli ako sa Bžán „zľutoval“ nad Slovenskom

0
0

Parlament pretriasal advokáta Bžána, ktorý je známy tým, že dokáže zarobiť na štáte viac ako renomovaní zahraniční právnici. Známy je však aj tým, že v radoch vládneho Smeru má veľa známych.

Nie je veľa ľudí, kvôli ktorým zasadá mimoriadne parlament. Zvyčajne sú to významné osobnosti, ktoré navštívia našu krajinu a majú vystúpenie pred poslancami zákonodarného zboru, ako napríklad pápež či Britská kráľovná. No človek nemusí byť len významnou osobnosťou, aby prilákal zákonodarcov.

Nechajte si tých 60 miliónov

Nedávno sa to podarilo aj advokátovi Radovanovi Bžánovi, ktorý mal ešte donedávna zarobiť na štáte 77 miliónov eur za to, že zastupoval štát v spore o Gabčíkovskú vodnú elektráreň, ktorú mali do roku 2015 v prenájme Slovenské elektrárne vo vlastníctve talianskeho Enelu.

Štát pred dvoma rokmi jednostranne odstúpil od zmluvy. Dostalo sa to pred medzinárodný súd a Slovensko vyhralo. Odhadovaná cena Gabčíkova je od 700 miliónov eur až po miliardu.

Jasný signál

Po kritike opozície, že odmena je premrštená, a že renomované právnické firmy by za podobný spor skasírovali nanajvýš 12 miliónov, sa zástupcovia ministerstva hospodárstva stretli s Bžánom a odmenu znížili na 17,5 milióna eur.

Opozícii sa to stále zdalo priveľa, preto minulý týždeň iniciovala mimoriadnu schôdzu k tejto kauze. „Advokát Bžán bol schopný na nátlak ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer‑ SD) vzdať sa odmeny 60 miliónov eur. Keď si niekto poctivým spôsobom zarobí 60 miliónov eur, tak sa ich na nátlak médií nevzdá.

To, že sa tak rýchlo vzdal, je jasným potvrdením, že to vníma za jasný tunel,“ povedal poslanec SAS Ondrej Dostál. Opozičný návrh, aby minister hospodárstva Peter Žiga ďalej rokoval o znížení odmeny, napokon neprešiel.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

UEFA chce fanúšikov na tribúnach

Európska futbalová únia (UEFA) zvažuje revíziu dejísk európskeho futbalového šampionátu po…