Domov Slovensko Opozičné sily sa napokon nespojili. Blok zmeny tak nebude

Opozičné sily sa napokon nespojili. Blok zmeny tak nebude

0
0

Egá bokom, pakt o neútočení, tolerancia a vzájomná spolupráca. Na týchto bodoch majú byť postavené hodnoty opozičných síl.

Zdá sa však, že nie vždy to bude možné. Po tom, čo uzavreli opozičné a mimoparlamentné strany pakt o neútočení, chystali sa vytvoriť jednu veľkú koalíciu, tzv. blok zmeny, ktorý mal za cieľ poraziť stranu Smer-SD vo voľbách.

Kiska chcel, ale…

Bol to práve predseda strany Za ľudí Andrej Kiska, ktorý pred približne mesiacom navrhol myšlienku veľkého spájania a vytvorenia veľkej koalície opozičných strán. Jeho základnou ideou bolo vytvoriť šesťkoalíciu.

K strane Za ľudí sa malo pridať hnutie PS/SPOLU, strana SaS, ochotný pridať sa bol aj líder OĽaNO Igor Matovič. Jediný, kto hlásal, že do volieb pôjde za každých okolností samostatne bol Alojz Hlina z KDH.

„Predvolebné koalície majú zmysel vtedy, keď súčet preferencií novovznikajúcej koalície je vyšší ako súčet preferencií jednotlivých strán,“ povedal Andrej Kiska. Následne dodal, že Za ľudí pôjde teda do volieb samostatne.

Slabé vysvetlenie

Argument Andreja Kisku považuje Richard Sulík za veľmi slabý a podľa neho sa Kiska nechal uniesť svojimi preferenciami. Šéf SaS bol z postoja lídra Za ľudí sklamaný, pretože malo ísť o záujem poraziť Roberta Fica a Smer vo voľbách.

„Vysvetlenie Kisku bolo slabé. Ani Beblavý a Truban sa nestotožnili s jeho argumentami,“ uviedol Sulík v relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom.

Sulík si verí aj napriek tomu, že predvolebná koalícia nevznikla. „Máme skvelých ľudí, pripravenú veľmi dobrú kampaň. Nemám najmenšie obavy, že by sme sa do parlamentu nedostali,“ vyhlásil líder SaS.

Matovič bol skeptický

Líder Obyčajných ľudí bol už od začiatku tohto návrhu v roli kritika. „Kopa ľudí by tak širokého mačkopsa nevolila,“ napísal na svojom Facebooku Matovič. Takisto spochybnil chovanie KDH, ktoré podľa neho vznik takejto koalície sabotovalo.

Do volieb tak samostatne pôjde strana Alojza Hlinu, Za ľudí a s určitosťou aj SaS. Lídri sa zhodli, že na vzťahoch medzi stranami sa nič týmto nezdarom nezmenilo.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…