Domov Zahraničie Orbánova strana má pozastavené členstvo v Eu. ľudovej strane

Orbánova strana má pozastavené členstvo v Eu. ľudovej strane

0
0

Minulý týždeň bolo oficiálne pozastavené členstvo Orbánovej strane Fidesz v rámci frakcie v Európskom parlamente v Európskej ľudovej strane, ktorej bola strana doteraz riadnym členom.

Takmer každá politická strana, ktorá sa dostane do Európskeho parlamentu, sa snaží začleniť do niektorej z frakcií, teda tzv. európskych politických skupín, ktoré v Európskom parlamente fungujú.

V dnešnom Európskom parlamente pôsobí 8 takýchto skupín plus skupina nezaradených. Práve Európska ľudová strana, je najväčším zoskupením a strana Fidesz je tiež ich členom.

Európske politické frakcie

V rámci Európskeho parlamentu exitujú politické skupiny, tieto skupiny nie sú stranami v pravom slova zmysle, ale sú akýmisi koalíciami, frakciami.

Národné politické strany sa do nich včleňujú na základe uznávania spoločných pravidiel a hodnôt. Spomedzi seba si zvolia zástupcov, ktorí prezentujú v rámci celého Európskeho parlamentu ich postoje a presadzujú ich záujmy.

Hlasovanie o pozastavení členstva

Už dlhšie sa špekulovalo, že protieurópska rétorika predsedu Fideszu Viktora Orbána vyvolá nejakú reakciu aj v rámci Európskeho parlamentu.

Práve minulý týždeň sa po diskusiu v rámci Európskej ľudovej strany takmer jednohlasne rozhodlo, že Fideszu pozastavia členstvo. Za pozastavenie dokonca hlasovali aj samotní europoslanci Fideszu.

Dôsledky pre stranu budú v tom, že v rámci frakcie už nebudú mať právo hlasovať a tiež sa nebudú môcť zúčastňovať na jej rokovaniach.

Dôvody pozastavenia členstva

Jedným z hlavných dôvodov pozastavenia členstva Fideszu bolo, že jej predseda a súčasne aj maďarský premiér Viktor Orbán stavia čoraz viac na protieurópskej rétorike a tiež, že Maďarsko sa čoraz viac uberá mimo demokratických pravidiel.

Dlhodobo frakcia sledovala dianie v Maďarsku, no takpovediac pohár trpezlivosti pretiekol, keď začiatkom marca Viktor Orbán poslal list všetkým občanom v Maďarsku, v ktorom píše, že Únia úmyselne oslabila vonkajšie hranice, aby sa do EÚ dostalo viac migrantov, kedy vysoký predstavitelia Únie spriadajú tajné plány proti Maďarsku.

Samotný premiér Viktor Orbán tento krok čakal, no verí, že jeho strana nebude z tejto frakcie aj definitívne vylúčená.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kúzelník s loptou

Stačí mu futbalová lopta, malinký priestor a kohokoľvek privádza do šialenstva. Tento mlad…