Domov Cestovanie Osem najvyšších vrchov sveta

Osem najvyšších vrchov sveta

0
0

Na svete sa nachádza veľké množstvo zaujímavých a jedinečných miest či pamiatok. Tentokrát sme si pre vás pripravili rebríček tých najvyšších vrchov sveta. Čo myslíte, ktorý vrch je tým najvyšším vrchom sveta?

8. miesto

Manaslu

Vrch Manaslu sa nachádza v západnej oblasti centrálnej časti Nepálu vo výške 8 163 metrov nad morom. Prvý úspešný výstup na tento vrch sa uskutočnil v roku 1956, kedy sa to podarilo japonskému a nepálskemu horolezcovi.

A aj pre to je tento vrch považovaný za významnú súčasť japonskej horolezeckej histórie.

7. miesto

Dhaulagiri je siedma najvyššia hora na svete, s nadmorskou výškou 8 167 metrov a nachádza sa v Nepále. Zaujímavosťou tohto vrchu je aj to, že sa mu v minulosti pripisovalo prvenstvo v rámci najvyšších vrchov sveta.

6. miesto

Vrch Cho Oyo má 8 188 metrov nad morom. Cho Oyo v preklade znamená „tyrkysová bohyňa“, nachádza sa na čínsko‑nepálskej hranici. Prvý výstup dosiahli Austrálčania Joseph Jöchler a Herbert Tichy v roku 1954.

Tento vrch sa považuje spomedzi hôr vyšších ako 8 000 metrov za najjednoduchšie zdolateľný, pretože ponúka ľahkú dostupnosť a všeobecne mierny svah.

5. miesto

Makalu

S nadmorskou výškou 8 485 metrov je Makalu oficiálne piatym najvyšším vrchom na svete. Nachádza sa 19 kilometrov juhovýchodne od Everestu, na hranici medzi Nepálom a Čínou. Makalu je zaujímavý vďaka tomu, že pripomína tvar pyramídy.

Prvýkrát bol zdolaný v roku 1955 francúzskymi horolezcami. V súčasnosti však patrí k tým najťažšie prístupným hlavne kvôli početným hrebeňom a nohavicovým výbežkom. Posledné etapy výstupu tiež zahŕňajú mimoriadne technické skalné a ľadové lezenie.

4. miesto

Nadmorská výška 8 516 metrov zabezpečuje vrchu Lhotse štvrtú priečku v rámci rebríčka tých najvyšších hôr na svete. Susedí s Mount Everestom a tvorí súčasť masívu Everest.

Nachádza sa na hranici medzi regiónom Khumbu v Nepále a Tibete. Rovnako aj tento vrch patrí k tým najťažším na svete. Je to vo veľkej miere spôsobené zastrašujúcim tvarom veže na jeho horných hranách.

3. miesto

Kangchenjunga má výšku 8 586 metrov, nachádza sa na hranici medzi Nepálom a Indiou.

Zaujímavosťou tohto vrchu je aj to, že reálne nikdy nikto nebol na jeho úplnom vrchu, pretože už od prvého úspešného výstupu Joe Brown a George Brand v roku 1955, ktorí boli súčasťou britskej expedície, dali horolezci sľub lokálnym vládcom, že vrchol hory zostane čistý. A tento sľub sa dodržiava dodnes.

2. miesto

K2, tiež známy oficiálne ako Mount Godwin‑Austen alebo Chhogori, má 8 611 metrov nad morom. Nachádza sa na hranici medzi Čínou a Pakistanom. Čínska strana hory je všeobecne považovaná za ťažšiu a nebezpečnejšiu stranu, a preto sa zvyčajne horolezci vydávajú zdolať tento vrch práve z pakistánskej strany.

Toto miesto je tiež neslávne známy vysokou mierou úmrtnosti a tiež tým, že na rozdiel od ostatných vrcholov s výškou nad 8 000 metrov, K2 nikto v zime nezdolal.

1. miesto

Mount Everest je s výškou 8 848 metrov nad morom najvyššou horou na svete. Everest sa nachádza na hranici medzi Nepálom a autonómnou oblasťou Tibetu. Prvými úspešnými horolezcami, ktorý pokorili Everest, boli Edmund Hillary a Tenzing Norgay v roku 1953.

Odhaduje sa, že na Evereste je viac ako 200 mŕtvych ľudí, ktorých telá sú dobre zachované kvôli extrémne nízkym teplotám. Tento vrch patrí k tým najväčším snom nejedného horolezca.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
  • MDŽ nie je o karafiátoch a bonboniére

    8. marec je dňom, kedy si pripomíname Medzinárodný deň žien. V našom prostredí sa o ňom ča…
  • Prečo mačky pradú?

    Každý milovník mačiek má o pradení svoju teóriu. Čo si však myslí veda? Záhada mačacieho p…
  • Nadal sa odhlasuje z turnajov

    Španielsky tenista Rafael Nadal sa od začiatku aktuálnej sezóny netají tým, že ho výrazne …
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

MDŽ nie je o karafiátoch a bonboniére

8. marec je dňom, kedy si pripomíname Medzinárodný deň žien. V našom prostredí sa o ňom ča…