Domov Slovensko Oslavovali sme 100 rokov Československa

Oslavovali sme 100 rokov Československa

0
0

Slovensko a Česko si koncom októbra už tradične pripomínajú výročie založenia prvého spoločného štátu. Tento rok však boli oslavy o čosi veľkolepejšie. Od vytvorenia prvej Československej republiky prešlo totiž už sto rokov.

Zatiaľ, čo si Česi 28. október, teda deň, kedy bol v Prahe vyhlásený spoločný štát, pripomínajú každoročne ako štátny sviatok, Slovensko spomína na 30. október, teda deň, kedy sa Slováci Martinskou deklaráciou prihlásili k spoločnému štátu, len ako na pamätný deň.

Sté výročie deklarácie však vyhlásil slovenský parlament za jednorázový štátny sviatok. Je treba podotknúť, že založenie Československa znamenalo vytvorenie štátneho útvaru, v ktorom sa Slováci po prvýkrát vo svojej histórii stali štátotvorným národom a dnes sa vedú polemiky o tom, či by Slovensko vôbec existovalo bez októbra 1918.

Macron na Slovensku

Hlavné oslavy stého výročia sa uskutočnili v Prahe, kde sa na nich zúčastnili aj slovenskí predstavitelia. V piatok večer pricestoval v rámci osláv stého výročia založenia Československa do Prahy aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý ešte predtým navštívil aj Slovensko.

V Bratislave sa stretol najskôr s prezidentom Andrejom Kiskom a následne aj premiérom Petrom Pellegrinim. Slovenský prezident i premiér hovorili s francúzskym prezidentom nielen o významnom výročí, ale aj o vzájomných vzťahoch.

Emmanuel Macron zagratuloval nášmu národu k významnému jubileu a okrem iného povedal, že Slovensko podľa neho dnes patrí do jadra Európskej únie.

Po tom, čo sa prešiel po centre nášho hlavného mesta a zúčastnil sa verejnej diskusie, sa presunul do Prahy, kde sa pridal k nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a českému premiérovi Andrejovi Babišovi.

Macron s Pellegrinim.

Hlavné oslavy v Prahe

V sobotu v Prahe aj za účasti slovenského premiéra Pellegriniho slávnostne otvorili zrekonštruované Národné múzem na Václavskom námestí.

Hlavná časť osláv sa uskutočnila v nedeľu, kedy slovenskí a českí ústavní činitelia, aj za účasti ozbrojených zložiek Českej a Slovenskej republiky, najskôr položili vence na národnom pamätníku Vítkov, aby sa následne zúčastnili na najväčšej vojenskej prehliadke od rozdelenia spoločného štátu na Európskej triede v Dejviciach.

Oslavy v Prahe ukončilo odovzdávanie štátnych vyznamenaní českým prezidentom Milošom Zemanom na Pražskom hrade.

Oslavy Martinskej deklarácie

Na Slovensku sa oslavovalo najmä v utorok 30. októbra v Martine. Práve tu sa naši predkovia zišli presne pred sto rokmi, aby sa oficiálne pridali k spoločnému novovytvorenému štátu s Čechmi.

Vyhlásenie Martinskej deklarácie si pripomenuli naši štátni predstavitelia spoločne so svojimi českými kolegami. Na Divadelnom námestí začal hlavný program o 12.00.

V rámci neho zazneli prejavy štátnikov a slávnostnú atmosféru dotvorili operné a iné hudobné telesá. Ešte predtým mali občania možnosť pozrieť si najlepšie kúsky, ktoré má k dispozícii slovenská armáda.

Povedali o vzniku Československa 1918

Andrej Kiska, prezident SR: „Mne sa pri slove Československo vybavuje pred očami úžasný príbeh krajiny, ktorá sa síce rodila veľmi komplikovane, ale dosiahla veľké úspechy. Bol to moderný demokratický štát, ktorý predstavoval rešpektovanú značku.“

Andrej Danko, predseda NR SR: „Náš rozchod je príkladom aj pre iné štáty, ktoré take šťastie nemali. Je dôležité deklarovať naše spoločné vzťahy na osobnostiach akými boli T. G. Masaryk a gen. M. R. Štefánik. Tento sviatok je jeden z najdôležitejších a najvýznamnejších našich míľnikov.“

Peter Pellegrini, predseda vlády SR: „Som vďačný za udalosti z roku 1918. Česť a sláva všetkým, ktorí sa zaslúžili o vznik samostatného Československa pred 100 rokmi.“

Miloš Zeman, prezident ČR: „Toto výročie si pripomínáme predovšetkým preto, že vďaka týmto udalostiam sme nestratili svoju národnosť, nestratili sme svoj jazyk a mohli sme se slobodne rozvíjať. Nie sú na svete bližšie národy ako český a slovenský.“

Andrej Babiš, predseda vlády ČR: „Je to sto rokov, čo Česi a Slováci založili svoj samostatný štát. Sto rokov od chvíle, kedy sme sa vymanili z područia rakúsko‑uhorskej monarchie a sami prevzali zodpovednosť za svoju budúcnosť. Rád by som v tejto chvíli na prvnom mieste vyjadril úctu všetkým, ktorí sa zaslúžili o vznik samostatného štátu, všetkým v légiách i v odboji za prvej svetovej vojny. Nášmu prvému prezidentovi osloboditeľovi Tomášovi Garrigue Masarykovi.“

ano, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …