Domov Slovensko Oslavy SNP v Banskej Bystrici…pietna spomienka alebo pokračovanie politických prekáračiek?

Oslavy SNP v Banskej Bystrici…pietna spomienka alebo pokračovanie politických prekáračiek?

0
0

29. augusta si v Banskej Bystrici, centre Slovenského národného povstania, pripomenuli už 73. výročie od jeho vypuknutia. Osláv SNP sa zúčastnili antifašistickí bojovníci, traja najvyšší ústavní činitelia Slovenska a aj delegáti z iných krajín.

Oficiálna časť bola poznačená protestami a pískaním, ktoré smerovali najmä proti predsedovi Vlády Robertovi Ficovi a predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi.

Riaditeľ múzea spomínal

Ako prvý sa ľuďom prihovoril riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev, ktorý je jedným z kandidátov na banskobystrického župana.

Ten ostro vystupuje proti tomu terajšiemu a netají sa tým, že chce z úradu vyhnať fašistov. V jeho príhovore nezabudol na bojovníkov, ktorí nás opustili v posledných rokoch a privítal účastníkov SNP a oslobodzovacích bojov na území Slovenska.

Nezabudol zdôrazniť svoje presvedčenie a všetkým tým, ktorí hrdinsky bojovali dal svoj sľub. „…Napriek tomu budeme naďalej držať vlajku antifašizmu a budeme šíriť myšlienky tolerancie, demokracie a slobody, ktorú ste nám priniesli.“

Počas vítania Andreja Danka a Roberta Fica, ktorých návštevníci osláv vypískali zareagoval na situáciu so slovami: „Poprosím všetkých z úcty k hrdinom SNP, aby sa zdržali prejavov nesúhlasu počas tohto slávnostného zhromaždenia.“

Prezident vyzval k vyhnaniu fašistov z verejného života

Ďalší príhovor predniesol prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý bez servítky vyzval ľudí, aby sa postavili voči fašistom, ktorí v štáte postupne preberajú moc a čoraz viac sa dostávajú do verejného života.

Nezabudol spomenúť ani blížiace sa voľby do VÚC. „Tohtoročné voľby by sa mohli stať voľbami, v ktorých sa postavíme proti ideológii zla. Voľbami, v ktorých vyženieme fašistu z úradu tu, v Banskej Bystrici, odmietneme jeho kandidáta v Nitrianskom a ďalších krajoch.“

V jeho príhovore zdôraznil, že dnes sa nemusíme zlu postaviť so zbraňou v ruke a jediné, čo môžeme urobiť je ísť v novembri k voľbám a vybrať si nefašistického kandidáta.

Prezidentov príhovor na rozdiel od tých nasledujúcich dvoch nebol sprevádzaný pískaním a ani nezdvorilým burácaním.

Andrej Danko: Všetci sme zodpovední za Slovensko

Predseda NR SR začal svoj príhovor vzdaním úcty riaditeľovi múzea SNP, v ktorom sa oslavy vypuknutia SNP organizujú už viac ako desaťročie.

Zdôraznil, že je potrebné, aby sme v sebe všetci prebúdzali národnú hrdosť: „…všetci ako sme tu, či tlieskajúci alebo pískajúci sme zodpovední za Slovensko. Všetci sa podieľame na politike- politici, médiá a ľudia žijúci na Slovensku.“

Ani on nezabudol spomenúť, koho si občania Banskobystrického kraja zvolili za svojho župana pred štyrmi rokmi. Na adresu toho sa vyjadril:

„Najkrajšia veta povstania bola: Začnite s vysťahovaním!, a chcem všetkých Bystričanov vyzvať: Tieto voľby začnite s vysťahovaním vy, ktorí tu žijete a myslím si, že Bystričania môžu prví ukázať, že im táto skúsenosť stačila a že nedovolia pokračovať šialencom pri ovládaní štátnej moci.“ Na záver prejavu vzdal úctu tým, ktorí zlo prežili na vlastnej koži.

Robert Fico zdôraznil potrebu mieru

Predseda Vlády Robert Fico začiatok svojho prejavu adresoval tým, ktorí oslavy znevažovali: „Nikto nikdy nezneužíval posvätné miesto SNP, hanbite sa páni z OĽaNO, takýmto hrubým spôsobom zneužiť oficiálne oslavy SNP.“

Za túto vetu si od mnohých vyslúžil potlesk, no nechýbali ani tí, ktorí sa nad svojím správaním nezamysleli a naďalej pokračovali v rušení pietnej spomienky.

Predseda vlády Robert Fico pripomenul, že dnes máme hovoriť predovšetkým o tom, čo by očakávali účastníci SNP od nás. Zdôraznil predovšetkým mier, ktorý si máme vážiť.

„Je šialené, že 73 rokov po tom, ako účastníci bojov náckov vyhnali, je tu neďaleko budova, kde sa zdravia ‚Na stráž!‘,“ konštatoval s tým, že „sloboda prejavu nemôže spočívať v tom, že tu bude niekto hajlovať, vykrikovať Na stráž! a dávať do nebies Hitlera a podobných fašistov“.

Za Český zväz bojovníkov za slobodu sa prihovoril brig. gen. vv. Václav Kuchynka. V mene vojnových veteránov tiež vzdal úctu a poklonu riaditeľovi Múzea SNP a poďakoval mu za jeho prácu.

Hrozba znovuzrodenia fašizmu je veľká

Za Slovenský zväz protifašistických bojovníkov sa prihovoril podpredseda jeho Ústrednej rady Igor Čombor. Ten vyslovil myšlienku, že SNP je najvýznamnejšou, najlegendárnejšou, najsvätejšou a najväčšou štátotvornou udalosťou v novodobých dejinách slovenského národa.

Išlo jednoznačne o jeden z  najzamysleniahodných  príhovorov, ktorý presne vysvetľoval situáciu z roku 1944. Takisto vyslovil strach pred tým, že myšlienka fašizmu sa opäť dostáva do popredia a nezostáva len v teoretickej a historickej rovine.

Zdalo by sa, že hrozba znovuzrodenia fašizmu a nacizmu musela prejsť do roviny teórie. Je tomu naozaj tak? Naši dedovia sa vzdali svojich životov pre česť a slobodu svojej krajiny. Buďme aj my jednotní v úsilí a podpore nášho slobodného Slovenska- demokratickej Slovenskej republiky.“

Zdôraznil, že najmä mladí ľudia čoraz viac zabúdajú na odkaz SNP a preto je potrebné, aby nám to vojnoví veteráni stále pripomínali a stalo sa to pre nás odkazom a ponaučením.

Je potrebné, aby ľudia mysleli protifašisticky, protirasisticky a antinacisticky. Len ťažko povedať, či sa jeho slová skutočne dotknú tých, proti ktorým boli smerované.

Je ale dôležité, aby si ľudia uvedomili, čím všetkým si slovenský národ v histórii musel prejsť a robili všetko preto, aby dnes podobné problémy nenastali.

SNP

SNP bolo vyhlásené po mesiacoch intenzívnych príprav realizovaných v  intenciách ilegálneho odbojového Vojenského ústredia riadeného exilovou vládou v Londýne a Slovenskou národnou radou.

Centrom povstania sa stalo mesto Banská Bystrica, kde sa vytvorila povstalecká armáda (pomenovaná na konci augusta 1944 ako 1. československá armáda na Slovensku) vedená generálmi Jánom Golianom a Rudolfom Viestom.

Povstalecké ozbrojené sily dosiahli počas druhého mesiaca bojov približne 77 500 osôb. V SNP tiež bojovali ruskí, rumunskí, ukrajinskí, českí, poľskí, bulharskí, francúzski vojaci i partizáni a príslušníci mnohých ďalších národov.

Po potlačení SNP na jeseň 1944 rozpútali nemeckí nacisti v spolupráci s domácimi kolaborantmi na Slovensku teror. Zabíjali nielen partizánov a vojakov, ale vraždili aj civilistov, ženy a deti a vypaľovali celé osady a dediny.

Tieto zločiny sú jednou z najťažších kapitol dejín druhej svetovej vojny na Slovensku. Napriek vojenskej porážke, ktorú partizánske oddiely utrpeli v posledných dňoch októbra 1944, neboli úplne zničené ani nekapitulovali a ani organizovaný ozbrojený odpor sa neskončil.

Odpor časti síl povstaleckej armády a partizánov pokračoval v podmienkach partizánskeho spôsobu vedenia bojovej činnosti až do definitívneho oslobodenia Slovenska.

ano, puma, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…