Domov Zahraničie OSN bojuje proti chudobe aj za účasti Slovenska

OSN bojuje proti chudobe aj za účasti Slovenska

0
0

Organizácia spojených národov (OSN) hľadala na svojom ostatnom stretnutí v New Yorku zdroje k financovaniu Agendy 2030 aj za účasti nášho ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti SR Miroslava Lajčáka v oficiálnom postavení takzvaného President-elect, teda potvrdeného budúceho predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

Agenda 2030 je iniciatíva štátov OSN zo septembra roku 2015, ktoré sa zaviazali podporovať znižovanie chudoby, bojovať proti klimatickým zmenám a nespravodlivosti.

Dokopy až 17 cieľov udržateľného rozvoja OSN jednohlasne prijalo všetkých 193 krajín. Tie sa stali novým rámcom OSN pre zlepšenie a dosiahnutie bezpečného a udržateľného života na zemi.

Cieľom je, aby sa do plnenia cieľov zapojilo čo najviac zo všetkým krajín sveta, nielen rozvinutých alebo aj tie rozvojové. Jedným z cieľov je aj získavanie zdrojov pre túto agendu na ich splnenie.

Práve predstaviteľ Slovenska, Miroslav Lajčák, predniesol na tomto stretnutí svoj príhovor, v ktorom vyzval na financovanie Agendy 2030 nielen formou verejného, ale aj zapojením súkromného sektora.

Na dosiahnutie cieľa „bude potrebné vynaložiť miliardy dolárov, preto je potrebné sa už teraz snažiť o zapojenie súkromného sektora do aktivít medzinárodného spoločenstva, pre ktoré je OSN prirodzenou platformou vo sfére udržateľného rozvoja“, uviedol vo svojom vystúpení.

Spolupráca s Východným Timorom

Zároveň toto stretnutie využil aj prípravou na výkon svojej funkcie, šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák sa tiež stretol s viceministrom Východného Timoru pre zahraničné veci a spoluprácu Robertom Soaresom, s ktorým sa snažil vymedziť charakter a budúcnosť vzájomnej spolupráce počas výkonu svojej novej pozície.

Tiež sa zúčastnil stretnutia k zdieľaniu skúseností medzi zasadnutiami Valného zhromaždenia OSN, kedy sa aktuálny a budúci predseda Valného zhromaždenia stretávajú spoločne so svojimi podpredsedami a predsedami hlavných výborov, aby vyhodnotili aktivity týkajúce sa práce OSN, zamerali sa na procesy v organizácii ako aj stanovili konkrétne priority pre budúcnosť.

Jednou z ďalších krajín, ktorá sa priamo finančne zaviazala zapojiť do aktivít OSN v rámci rozvojových cieľov, je Japonsko.

To sa zaviazalo, že do roku 2018 investuje miliardu dolárov na podporu cieľov OSN zameraných na vzdelanie pre deti a mladých ľudí, rodovú rovnosť, znižovanie rizika prírodných katastrof, boj proti chudobe, podporu dobrej vlády a zachovávania životného prostredia, ktoré by chcela OSN naplniť do roku 2030.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…