Domov Cestovanie Ostrov Madagaskar ukrýva rastliny a zvieratá, ktoré nikde inde nie je možné nájsť

Ostrov Madagaskar ukrýva rastliny a zvieratá, ktoré nikde inde nie je možné nájsť

1
0

Ostrov Madagaskar je štvrtým najväčším ostrovom sveta. Pred miliónmi rokov sa odtrhol od Afriky, a tak sa na ňom začal vytvárať jedinečný ekosystém. Preto je tento ostrov známy aj tým, že sa tam nachádzajú rastliny či zvieratá, ktoré inde na svete nie je možné vidieť. Pozreli sme sa na to, čím všetkým sa tento ostrov môže pochváliť z oblastí fauna a flóra.

Významné miesto pre celý svet

To, že ostrov Madagaskar je naozaj jedinečným a významným miestom na svete, svedčí aj fakt, že niektoré oblasti tohto ostrova boli pre svoju mimoriadnu krásu a biologický význam vyhlásené za národné parky a rezervácie. Ostrov patrí medzi prvé krajiny sveta, ktoré začali budovať systém chránených oblastí.

Zaujímavý fakt o ostrove

Ostrov Madagaskar sa môže pochváliť, okrem iného, aj tým, že až 90 % všetkých druhov rastlín a živočíchov nachádzajúcich sa na tomto ostrove nie je možné nájsť nikde inde na svete. Vedeli ste o tom?

Rastliny na ostrove

V rámci rastlín a ich bohatstva sa ostrov môže pochváliť tým, že je najväčším svetovým producentom a exportérom vanilky. Nájsť tam môžete stovky druhov orchideí, šesť z ôsmich známych druhov baobabov alebo aj 170 druhov paliem.

Vápencové steny na ostrove

Do Zoznamu svetového prírodného dedičstva sú zapísané aj vápencové steny v madagaskarskom Národnom parku Tsingy de Bemaraha.

Ide o mohutnú plošinu tvorenú akoby vápencovými vežami. Tie častokrát miestnym ľuďom a turistom pripomínajú armádu bojovníkov stojacich vedľa seba.

Vápencové steny Tsingy de Bemaraha.

Domov pre chameleóny

Na Madagaskare žije až tretina všetkých druhov chameleónov. Najzaujímavejší spomedzi všetkých je zrejme chameleón leopardí, ktorý mení farby podľa potreby, kde sa nachádza.

Medzi ďalší zaujímavý druh chameleóna patrí aj chamelón listový, ktorý je taký malý ako špička ľudského palca.

Chameleóny sú pre Madagarkar typické.

Na ostrove žije aj prastará ryba

Vo vodách pri ostrove žije dokonca už takmer živá fosília, ktorá v ostatných častiach sveta vyhynula pred neuveriteľnými 60 miliónmi rokov. Ide o prastarú hlbinnú rybu latimériu.

Jej plutvy vyrastajú zo svaloviny, čo pripomína suchozemské živočíchy, ktoré sa z morí vynorili pred miliónmi rokov.

Zaujímavý fakt o ostrove pre Slovensko

Ostrov Madagaskar je okrem viacerých vzácnych rastlín či zvierat významný aj pre Slovensko. Viete v akej súvislosti? Pretože za kráľa tohto ostrova sa považoval aj slovenský dobrodruh a cestovateľ Móric Beňovský.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Jeden komentár

  1. […] zdroje: madagaskar.sk, tyzdennikkoment.sk […]

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…