Domov Zdravie Otužovaním k zdraviu a šťastiu

Otužovaním k zdraviu a šťastiu

0
0

Otužovanie už ani zďaleka nie je aktivitou, ktorú vyhľadáva užšia skupina ľudí. K „ľadovým medveďom“ sa v poslednej dobe pridávajú ľudia, ktorí by si možno nikdy nepomysleli, že príjemnú teplú sprchu vymenia za kúpeľ v ľadovej vode.

Pre niektorých blázni, pre iných hrdinovia, no pritom sú to obyčajní ľudia, ktorí prišli na to, že otužovanie prináša množstvo zdravotných benefitov. Stačí len vyjsť zo svojej komfortnej zóny.

Teplé oblečenie vymeniť za ľahšie kúsky, príjemne vyhriate miestnosti ochladiť vzduchom a namiesto horúcej sprchy zvoliť jej chladnejšiu alternatívu.

To sú začiatky, ktoré vás môžu priviesť k tomu, že v decembri vojdete do jazera. Ide síce o dlhodobejší proces, no na jeho konci sa presvedčíte, že sa účinky skutočne dostavili.

Výhody otužovania pre telo aj myseľ

Postupné privykanie na chlad, ktoré neskôr vedie až k otužovaniu, má veľké množstvo výhod pre fyzické aj psychické zdravie. Ak patríte medzi ľudí, ktorí často trpia bežnými ochoreniami, ako prechladnutie a zápaly dýchacích ciest, zrejme vaša imunita potrebuje posilniť.

Samozrejme, existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako zlepšiť obranyschopnosť organizmu. Mali by ste vedieť, že otužovanie je v tomto smere jedným z tých najúčinnejších.

Hoci proti takýmto ochoreniam nevytvorí žiadny nepriestrelný štít, organizmu pomôže lepšie sa s nákazou vyrovnať a skrátiť jej trvanie. Ďalšou výhodou otužovania je jeho pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém.

Dochádza pri ňom k rozširovaniu ciev, čo podporuje lepší krvný obeh. Hoci je výhod omnoho viac, spomeňme jednu z tých, ktorá možno presvedčí ženy.

Otužovanie totiž pomáha pri redukcii hmotnosti, keďže sa pri ňom tvorí väčšie množstvo bielych krviniek, ktoré pozitívne vplývajú na metabolizmus. Nielen fyzické, ale aj psychické zdravie sa vám za otužovanie poďakuje.

Pri otužovaní sa totiž uvoľňujú endorfíny, vďaka čomu dochádza k celkovému zlepšeniu nálady, potlačeniu depresií, úzkosti či celkovému zvládaniu stresu.

Príprava by mala začať na jeseň

Aby ste si otužovaním skutočne pomohli a organizmu nespôsobili teplotný šok, je potrebné absolvovať dlhodobejšiu prípravu. Na jej začiatku by nemala chýbať konzultácia s lekárom, aby ste si boli istý, že si nespôsobíte žiadne problémy.

Otužovanie totiž nie je vhodné pre ľudí, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami, problémami obehovej sústavy a pre tých, ktorí majú vysoký krvný tlak.

Ak ste si istý, že ste vhodným kandidátom a chcete v decembri na vlastnej koži pocítiť pozitívne vplyvy otužovania, no nemáte s ním žiadne skúsenosti, začať by ste mali čím skôr.

Práve jeseň je obdobím, kedy sa sezóna otužovania rozbieha. Keďže si telo potrebuje na nízke teploty zvykať postupne, začnite s jeho ochladzovaním doma.

Prvými krokmi by malo byť pravidelné vetranie, napriek tomu, že do miestnosti pustíte chladný vzduch a studenšia sprcha. Najskôr by ste mali začať s vodou izbovej teploty, ktorú budete postupne ochladzovať.

Otužovanie začnite od chodidiel a zápästí, pokračujte na kolená, stehná, ruky, brucho a až potom môžete ochladiť celé telo.

Pred ochladením sa zahrejte

Pokiaľ ste už dospeli do štádia, že vás čaká posledný krok, a to ponorenie sa do studenej vody, dbajte na to, aby ste na to boli dokonale pripravení.

Pred otužovaním zvoľte správne potraviny, ktoré vám teplotný šok pomôžu zvládnuť. Ideálna je teplá polievka, ktorá organizmus zahreje a navyše mu dodá potrebné množstvo tekutín.

Práve ich dostatočné množstvo telo nevyhnutne pri otužovaní potrebuje. Vyhnite sa však alkoholu, ktorý cievy rozširuje a organizmus ochladzuje. Telo je potrebné zahriať aj fyzickou aktivitou.

Začnite s ľahkou rozcvičkou alebo krátkym behom v ľahkom oblečení. Skvelým spôsobom, ako naštartujete telo aj myseľ, je chôdza naboso po studenom povrchu, ktorou chodidlá pripravíte na nízke teploty.

Výbava ľadového medveďa

Hoci väčšinou pri kúpaní nemusíte riešiť outfit, ani žiadne špeciálne doplnky, pokiaľ sa chystáte do mrazivo studenej vody, okrem plaviek budete potrebovať aj veci, ktoré bežne na kúpanie nepotrebujete.

Povinnou výbavou otužilca je čiapka. Jej úlohou je ochrániť mozog pred chladom. Teplo z tela totiž najskôr uniká cez hlavu, ale aj cez oblasť krku, takže sa odporúča použiť aj šál.

Ochrániť pred chladom by ste mali aj ruky tým, že na ne natiahnete rukavice. Dôležitý je aj správny výber obuvi. Topánky by mali spĺňať niekoľko základných pravidiel.

V prvom rade by mali mať hrubú podrážku, keďže pri vstupe do jazera, ale aj na jeho dne sa často nachádzajú ostré kamene. Zároveň by mali dobre sedieť na nohe.

Zachovajte pokoj a dýchajte

Pre mnohých predstava pobytu v ľadovej vode predstavuje utrpenie. Kŕčovitosť, stuhnutosť a sústredenie sa na to, ako telo bojuje s chladom však nie je cesta, vďaka ktorej otužovanie zvládnete. Práve naopak.

Dôležité je do vody vojsť pokojne a naraz. Po ponorení tela do vody je dôležité správne dýchanie. To by malo byť pravidelné a pokojné. Skúste celkom vypnúť a meditovať.

Hoci sa hovorí o dobe, ktorú by ste vo vode mali vydržať, aby bolo otužovanie skutočne účinné, počúvajte hlavne svoje telo. Pri sledovaní času a snahe posunúť ho dopredu si otužovanie ani zďaleka neužijete.

Ako začiatočník vo vode strávite omnoho kratší čas, ako keď sa mu budete venovať pravidelne. Prvý kontakt s vodou by mal trvať aspoň 30 sekúnd. Za ľadového medveďa sa môžete pasovať, keď vo vode vydržíte päť až desať minút.

Keďže sa počas tohto času telo dokonale zachladí, po návrate z vody je potrebné dodržať pravidlá, aby ste ho opäť zohriali. V prvom rade je potrebné dôkladne sa usušiť a obliecť do suchého a teplého oblečenia.

Stuhnuté končatiny je vhodné prekrviť menšou rozcvičkou a v neposlednom rade doplňte aj tekutiny. Ideálne teplým čajom, pri ktorom môžete porozmýšľať nad tým, ako ste dokázali vyjsť zo svojej komfortnej zóny a prekonať seba samého.

puma, foto: shutterstock, depositphotos



  • Jeseň je tu, otužovanie začína

    Chcete posilniť svoje zdravie, obranyschopnosť a zvládnuť jeseň aj zimu bez nepríjemných v…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…