Domov Slovensko Ozdravovanie justície sa začína. Jankovská, Sklenka aj Repáková mimo funkcií

Ozdravovanie justície sa začína. Jankovská, Sklenka aj Repáková mimo funkcií

0
0

Dôvera verejnosti v slovenské súdnictvo je na nule a ústavní činitelia to už ani chlácholivými rečami nezachránia. Všetci si uvedomujú, že náprava v slovenskej justícii sa nestane zo dňa na deň. Aspoň malé kroky kompetentných teda môžu ukázať, že ozdravovanie justície je na správnej ceste.

Jankovská súdiť nebude

Monike Jankovskej bola dočasne pozastavená funkcia sudkyne Krajského súdu v Bratislave. Rozhodol o tom disciplinárny senát na základe zverejnenej neoverenej komunikácie medzi ňou a obžalovaným Marianom Kočnerom.

Ten je obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podnet na pozastavenie funkcie sudkyne Monike Jankovskej podal sám minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

„Minister spravodlivosti má za to, že predmetný disciplinárny návrh nie je v rozpore s prípadným trestným konaním. Prípadné trestné konanie by sa mohlo vzťahovať na iné skutky sudkyne,“ informoval rezort spravodlivosti.

Jankovská zároveň prišla o bezpečnostnú previerku. Podnet podala strana Za ľudí. Národný bezpečnostný úrad sa rozhodol previerku preskúmať. Jankovská svoj súhlas s preverovaním previerky stiahla a tým o ňu prišla.

Sama nebude ani na kandidátke strany Smer-SD v budúcoročných parlamentných voľbách, vyhlásil to podpredseda strany Richard Raši.

Dočasne mimo aj Sklenka

Disciplinárny senát dočasne pozastavil sudcovi Okresného súdu Bratislava I Vladimírovi Sklenkovi výkon funkcie. Informáciu potvrdila Veronika Müller, hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady.

Návrh na disciplinárne konanie podala predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Tá navrhla jeho odvolanie z funkcie a zároveň jej pozastavenie.

Ako dôvod Praženková uviedla osobnú integritu sudcu. Sklenka dostal priestor vyjadriť sa k návrhu na odvolanie, no neurobil tak.

Repáková šla sama

Kus „zdravého“ rozumu napokon ukázala sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Miriam Repáková. Tá sama požiadala o pozastavenie funkcie sudkyne. Predbehla tak disciplinárne konanie súdnej rady.

Hrozí jej však aj trestné stíhanie. Repáková mala komunikovať podľa neoverenej komunikácie cez aplikáciu Threema priamo s Kočnerom.

Riešiť mali spolu najmä kauzu Technopol Servis. Vďaka jej rozhodnutiam sa mali ľudia blízki Marianovi Kočnerovi obohatiť o približne 20 miliónov eur.

Rozprávali“ odobraté mobily

Koncom augusta tohto roka polícia vykonala zaisťovaciu akciu, počas ktorej zadržali mobilné telefóny okresných sudcov Bratislava I Vladimírov Sklenkovi, Miraim Repákovej i ďalšej sudkyni Denise Cvikovej.

Všetci uvedení sudcovia mali byť súčasťou komunikácie obžalovaného Mariana Kočnera. Priamo s Kočnerom si mala písať aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Kmotrík potvrdil príchod Weissa

Prestup Vladimíra Weissa ml. do Slovana Bratislava naberá reálne kontúry. Oficiálne to pot…