Domov Slovensko Pád vojenského lietadla: Piloti sa katapultovali

Pád vojenského lietadla: Piloti sa katapultovali

0
0

V stredu 10. októbra sa pri meste Sliač v popoludňajších hodinách zrútilo cvičné vojenské lietadlo Albatros L-39.

Pasažiermi boli jeden inštruktor a jeden pilot, ktorý získaval letecké hodiny a zdokonaľoval sa. Išlo o skúsených pilotov. Príčinou pádu tohto lietadla bola podľa neskorších zistení technická porucha motora.

Piloti sú v poriadku

Najdôležitejšou informáciou je fakt, že nehoda nemala tragické následky. Obaja pasažieri, ako inštruktor tak i pilot lietadla sa pred pádom katapultovali, čo neskôr potvrdil samotný minister obrany Peter Gajdoš.

„Obaja sú mimo ohrozenia života. V súčasnosti sú hospitalizovaní v nemocnici. Príčina leteckej nehody sa vyšetruje,“ informovala tesne po tejto udalosti hovorkyňa ministerstva obrany Capáková.

Piloti pred katapultáciou nasmerovali lietadlo mimo obývanú oblasť, čím predišli ďalším možným škodám či tragédii.

Minister bol na mieste

Šéf rezortu obrany Peter Gajdoš po oboznámení sa s touto skutočnosťou bol okamžite na mieste nehody. „Predtým, než lietadlo havarovalo, bolo vidieť dva padáky.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa piloti zachránili, s tým, že lietadlo bolo nasmerované do neobývaného priestoru,“ povedal minister obrany. Lietadlo sa zrútilo v čase 14:07 popoludní v smere na arborétum Borová hora vo Zvolene.

O pár hodín neskôr minister informoval, že príčinou pádlu lietadla bolo zlyhanie motora. „Chcem zdôrazniť, že išlo o skúsených vycvičených pilotov, ktorí v danej situácii zareagovali tak, ako mali.

Najdôležitejšie je, že sú živí a mimo ohrozenia života,“ dodal Gajdoš, ktorý avizoval, že vykonajú všetky potrebné opatrenia, aby zistili príčiny technického zlyhania a predišli prípadným komplikáciám.

Albatrosy dolietali

Medzi opatrenia patrí aj to, že všetky vojenské lietadlá Albatros L-39 sú dočasne mimo prevádzky. Tento stav potrvá do konca vyšetrovania.

Informoval o tom náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zemko a veliteľ Vzdušných síl OS SR genmjr. Ľubomír Svoboda.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…