Domov Zahraničie Pamiatka obetí holokaustu je mementom pre nás všetkých

Pamiatka obetí holokaustu je mementom pre nás všetkých

0
0

Pamätným dňom obetí holokaustu a rasového násilia si pripomíname najtemnejšie časy našej histórie, ale tiež varujeme pred neznášanlivosťou v spoločnosti.

9. september je v Slovenskej republike Pamätným dňom obetí holokaustu a rasového násilia. Tento deň je smutným výročím prijatia Židovského kódexu vládou vojnového Slovenského štátu v roku 1941, ktorý patril medzi najtvrdšie protižidovské opatrenia v Európe.

Jeho dôsledkom boli aj deportácie Židov do koncentračných táborov z územia vtedajšieho Slovenska a desaťtisíce obetí holokaustu. „Odkaz a pamiatka obetí holokaustu a rasového násilia predstavuje naliehavú výzvu aj v súčasnosti.

Rasová neznášanlivosť bola a je príčinou mnohých konfliktov. Vo viacerých častiach sveta dochádza k porušovaniu ľudských práv z dôvodu diskriminácie na základe rasy, náboženstva či etnickej príslušnosti,“ upozornil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Zároveň dodal, že pripomínanie si jednej z najtragickejších kapitol dejín ľudstva je nevyhnutné ako varovanie pred slovami a činmi, ktoré degradujú princípy humanity.

Nikdy preto podľa Martina Klusa nesmieme zabudnúť na pamiatku obetí holokaustu a rasového násilia a nesmieme dovoliť histórii, aby sa opakovala.

Osvetu šíri aj rezort diplomacie

„Rád by som pri tejto príležitosti poukázal aj na nebezpečenstvo nenávisti a nevraživosti v súčasnej spoločnosti. Odsudzujem všetky formy xenofóbie, antisemitizmu a popierania holokaustu,“ zdôraznil štátny tajomník Martin Klus.

Ako pripomenul, aj vďaka aktivitám rezortu diplomacie sa Slovensko dlhodobo a dôsledne zasadzuje za idey tolerancie, vrátane boja proti antisemitizmu, na medzinárodných fórach – či už ako člen Organizácie spojených národov, Rady Európy alebo Európskej únie a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

 md, foto: archív mdNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…