Domov Cestovanie Pamiatky UNESCO na Slovensku

Pamiatky UNESCO na Slovensku

0
0

UNESCO (Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru) je svetová organizácia, ktorá už od roku 1945 vytvára zoznam najväčších kultúrnych a prírodných pokladov na svete. To, že Slovensko v tejto oblasti nezaostáva dokazuje fakt, že na zozname je zapísaných hneď niekoľko pokladov aj zo Slovenska.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

Slovenské kultúrne pamiatky sa do zoznamu začali zapisovať v roku 1993. Práve mesto Banská Štiavnica so svojím historickým centrom bola jedným z prvých miest zapísaným do tohto zoznamu. Dôvodov je hneď niekoľko.

História tohto mesta je úzko spojená s ťažbou drahých kovov. Okrem centra baníctva plnila Banská Štiavnica v časoch Uhorska aj inú dôležitú úlohu. V 18. storočí tu bola založená prvá banská škola v Uhorsku.

Nový zámok v Banskej Štiavnici.

Mesto preslávila aj Mária Terézia vďaka tomu, že práve tu zriadila prvú technickú vysokú školu na svete. Ak sa chcete presvedčiť o jedinečnosti mesta spôsobov je hneď niekoľko.

Pri prehliadke historického jadra nájdete domy z minulosti, z ktorých takmer každý ukrýva vchod do podzemia. Nad mestom sa zas týči Kalvária, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších kalvárií v Európe.

Mesto tiež ponúka turistom možnosť nazrieť do banskej histórie vďaka banskému múzeu a skanzenu. Ani okolie mesta nezaostáva. Nájdete v ňom tajchy, turistické chodníky a tiež cyklotrasy.

Vlkolínec

Spolu s Banskou Štiavnicou bol v roku 1993 do zoznamu zapísaný aj Vlkolínec. Toto nenápadné miesto dáva návštevníkom príležitosť nazrieť do minulosti a priblížuje život našich predkov.

Nachádza sa v očarujúcej prírode Liptova a do zoznamu sa zapísal vďaka pôvodným dreveným stavbám. Nad najzachovalejšou pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry sa týči vrch Sidorovo.

Okrem pôvodných domčekov tu nájdete dvojpodlažnú drevenú zvonicu z roku 1770, zrubovú studňu z roku 1860 a barokovo klasicistický kostol Navštívenia Panny Márie.

Ak vás toto miesto očarilo a ste odhodlaný navštíviť ho, mali by ste vedieť, že dedinka má ešte aj dnes približne 20 obyvateľov. Dávajte si preto pozor, do ktorého dvora vojdete a pokiaľ nie ste pozvaný presvedčte sa, či nevchádzate niekomu priamo domov.

Vlkolínec

Spišský hrad a pamiatky v jeho okolí

Spišský hrad.

V roku 1993 sa do zoznamu zapísal aj Spišský hrad spolu so Spišským Podhradím, Spišskou Kapitulou a Kostolom sv. Ducha v Žehre. Dominantou Spišu je jednoznačne Spišský hrad.

V minulosti plnil hlavne obrannú funkciu, neskôr sa stal pohraničnou pevnosťou a strediskom kráľovskej moci. V roku 1780 si hrad prešiel najťažšou skúškou. Požiar, ktorý ho zachvátil z neho spravil zrúcaninu.

Pod hradom sa nachádza Spišské Podhradie, v ktorom môžu návštevníci obdivovať typické meštianske domy, ale tiež niekoľko majestátnych sakrálnych stavieb.

Ďalšou pamiatkou v okolí hradu je Spišská Kapitula, ktorá je nazývaná aj slovenským „Vatikánom“. Najvýraznejšou stavbou je Katedrála sv. Martina, ktorá patrí medzi skvosty regiónu.

Poslednou pamiatkou, ktorú môžete nájsť v okolí je Kostol sv. Ducha v Žehre, ktorý priláka svojím vonkajším vzhľadom, ale tiež unikátnym interiérom.

Bardejov

Bardejov

Ďalším zápisom do zoznamu prispel v roku 2000 Bardejov, ktorý predstavuje perlu Šariša. Mnohí ho poznajú ako kúpeľné mesto. Málokto však pozná jeho historické jadro, ktoré ukrýva jedinečné stavby.

Bardejov sa stal slobodným kráľovským mestom už v roku 1376. Obdĺžnikové námestie je obkolesené pôvodnými meštianskymi domami. Dominantou je gotický kostol Bazilika minor sv. Egídia, ktorá tu stojí už od 14. storočia.

Za zmienku bezpochyby stojí aj radnica goticko‑renesančného slohu, v ktorej sa nachádza expozícia Šarišského múzea. Kuriozitou je židovská synagóga, ktorá sa zachovala z 18. storočia. Po prehliadke mesta si môžete oddýchnuť v kúpeľoch, ktoré v minulosti vyhľadalo aj množstvo privilegovaných.

Historické drevené kostoly

V roku 2008 bolo do zoznamu zaradených aj 8 drevených gréckokatolíckych, rímskokatolíckych a evanjelických kostolov. Unikátom je to, že na stavbu všetkých bolo používané výhradne drevo a nenájdete na ňom žiadny kovový klinec.

Drevené gréckokatolícke kostoly môžete nájsť v Ruskej Bystrej, Ladomírovej a v Bodružale. Rímskokatolícke drevené kostoly zas ukrýva Tvrdošín, konkrétne Kostol Všetkých svätých a tiež šarišská obec Hervartov pri Bardejove, kde sa nachádza Kostol sv. Františka z Assisi z 15. storočia.

Drevený kostolík v Hervartove.

Drevené evanjelické unikátne kostoly môžete nájsť na troch miestach. V Kežmarku pod úpätím Vysokých Tatier narazíte na Kostol sv. Trojice. Ďalší stojí neďaleko Banskej Bystrice v obci Hronsek a posledný sa nachádza v Leštinách a ukrýva nádherný barokový oltár s drevorezbou.

Levoča

Historická radnica v Levoči.

Poslednou kultúrnou pamiatkou na zozname je Levoča, ktorá naň bola pridaná v roku 2009. Toto stredoveké kráľovské mesto ukrýva architektonické pamiatky, ktoré dokazujú bohatú históriu tohto spišského mesta.

Na obdĺžnikovom námestí takisto nájdete meštianske domy. Dominantou je však Chrám sv. Jakuba, ktorý je preslávený vďaka drevenému gotickému oltáru Majstra Pavla z Levoče.

Práve tento oltár je vďaka svojej výške 18,62 metrov najvyšším oltárom na svete. Zaujímavou budovou je aj stavba, ktorá v minulosti slúžila ako levočská radnica. Dnes predstavuje jednu z najvýznamnejších renesančných stavieb na Slovensku.

Prírodné dedičstvo

Okrem bohatej histórie a kultúry je Slovensko preslávené aj vďaka prírodným unikátom. V roku 1995 do zoznamu pribudli jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu.

Konkrétne ide o Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, Gombaseckú jaskyňu, jaskyňu Domica, Krásnohorskú jaskyňu a Jasovskú jaskyňu. V roku 2000 sem bola zaradená aj Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne na svete.

Ďalšími prírodnými unikátmi, ktoré do zoznamu pribudli v roku 2007 sú Karpatské bukové pralesy v Bukovských a Vihorlatských vrchoch.

Vihorlatské lesy

Ruku na srdce. Kto z vás navštívil všetky, alebo aspoň polovicu z týchto unikátnych miest na Slovensku? Využite teda príjemné jesenné počasie na potulky po Slovensku a spoznajte to, čo robí našu krajinu takou výnimočnou.

puma, foto: SITA, shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…