Domov Zahraničie Pandémia koronavírusu sa mení na krízu detských práv

Pandémia koronavírusu sa mení na krízu detských práv

0
0

Naoko jednoduchý pokyn „Zostaňte doma“ môže mať na jednotlivé rodiny katastrofálne následky. Organizácia Spojených národov (OSN) upozorňuje, že v týchto časoch by sme mali dbať vo zvýšenej miere najmä na tých najmenších. Deti neohrozuje len koronavírus, ale tiež aktuálny stav v spoločnosti.

Pandémia nového koronavírusu sa podľa Organizácie Spojených národov (OSN) premieňa na „krízu detských práv“, pričom sociálne a ekonomické následky spôsobené šírením ochorenia COVID-19 sú pre milióny detí potenciálne katastrofické.

„Ovplyvnené sú všetky deti v každom veku,“ upozorňuje OSN vo svojej novej správe s tým, že niektoré deti následky zasiahnu horšie ako iné.

Medzi ne patria napríklad deti žijúce v slumoch, táboroch pre utečencov alebo vysídlených ľudí, v konfliktných zónach, detenčných centrách, či deti so zdravotným postihnutím.

Zlé sociálne podmienky

Generálny tajomník OSN António Guterres varoval, že pandémia ohrozuje životy detí po celom svete a vyzval rodiny a predstaviteľov krajín, aby ich ochraňovali.

Podotkol, že deti obzvlášť ovplyvňuje to, že nie sú v školách, čelia stresu v rodinách v dôsledku sociálnej izolácie i tomu, že rodiny sú pre znížené príjmy nútené obmedziť základné výdavky na zdravie a stravu.

Globálna recesia, ktorá sa zrýchľuje v dôsledku pandémie, by mohla viesť k stovkám tisícov úmrtí detí v roku 2020. OSN preto vyzýva na poskytnutie ekonomickej pomoci rodinám s nízkymi príjmami.

Nedostatok možností na vzdelávanie i stravovanie

Správa tiež vyzýva vlády, aby uprednostňovali vzdelávanie všetkých detí a ako mimoriadnu prioritu si určili najzraniteľnejšie z nich – mladistvých v konfliktných zónach, utečeneckých táboroch, vysídlených a zdravotne postihnutých.

Školy podľa správy zavrelo 188 krajín sveta, čo sa dotklo viac ako 1,5 miliardy detí a mladých ľudí. Takmer 369 miliónov detí v 143 štátoch, ktoré sa spoliehali na školskú stravu, sa v dôsledku toho muselo obrátiť na iné zdroje.

Guterres pripomenul, že niektoré školy poskytujú vyučovanie prostredníctvom internetu, no niektoré deti naň nemajú prístup.

Obete i svedkovia domáceho násilia

Problémom v mnohých domácnostiach môže byť taktiež domáce násilie. Neistá budúcnosť, ekonomické problémy či sociálna nespokojnosť môžu mať za následok zvýšenú tendenciu k domácemu násiliu.

Správa poukazuje na to, že či už sú deti obeťami či aj svedkami domáceho násilia a zneužívania, vytráca sa pre nich možnosť „volať o pomoc“. „So zatvorenými školami chýba dôležitý mechanizmus včasného varovania,“ uvádza sa v správe.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…