Domov Slovensko Parlament schválil zásadné zmeny: Pomôcť majú ľuďom

Parlament schválil zásadné zmeny: Pomôcť majú ľuďom

0
0

V priebehu minulého týždňa boli parlamentom prijaté návrhy zákonov, ktoré majú pomôcť k zvyšovaniu životného štandardu Slovákov.

Mnohé zákony boli už schválené alebo ich poslanci posunuli do druhého čítania. Predseda najsilnejšej vládnej strany Robert Fico tak mal dôvod na to, aby vyhlásil, že koalícia podľa neho funguje bezchybne.

Podnikateľom znížia dane

Niektorým podnikateľom sa zníži daňové zaťaženie. Daň z príjmu právnických osôb sa zníži z pôvodných 21 na 15 percent. Zákon začne platiť od 1. januára 2020.

Týkať sa bude všetkých podnikateľských subjektov, ktoré majú obrat do 100 tisíc eur ročne. Návrh zákona pochádza z dielne SNS. V parlamente ho podporilo 131 poslancov zo 143 prítomných.

„Mojím cieľom aj do budúcna bude znižovať dane aj odvody,“ povedal predseda SNS Andrej Danko. V rámci predvolebnej kampane, ktorú nenápadne rozbieha, podotkol, že ak jeho strane ľudia dajú dôveru, všetci podnikatelia budú platiť 15-percentné dane.

Nezdaniteľná časť základu dane porastie

Od budúceho roka sa nezdaniteľná čiastka základu dane zvýši z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. Návrh novely zákona je z dielne koaličného Mosta-Híd.

Podporilo ho 122 zo 140 prítomných poslancov. Pôvodný návrh hovoril až o 22-násobku. Opatrenie však kritizovali samosprávy, ktorým majú výrazne klesnúť príjmy.

Európska komisia Slovensko upozornila, že sa príliš spoliehame na zdaňovanie práce. V Európe sú v priemere daňové a odvodové príjmy na úrovni 49,7 percenta.

Na Slovensku je to takmer 54 percent. Zvýšenie nezdaniteľnej čiastky má prispieť k zvýšeniu životnej úrovne pracujúcich.

Rodičovský príspevok sa výrazne zvýši

Pre rodičov prichádza z parlamentu skvelá správa. Obedy zadarmo nevyšli, no vláda ponúka opäť nejakú náhradu. Suma rodičovského príspevku stúpne už od budúceho roka.

Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali, vzrastie príspevok na 370 eur, čo je zvýšenie o takmer 150 eur. Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku nepracovali sa príspevok zvýši o 50 eur na konečných 270 eur.

Zvýšenie rodičovského príspevku sa týka hlavne rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a teda splnili nárok na materskú dávku zo Sociálnej poisťovne.

Ďalšie avizované zmeny

Schvaľovaním prešiel aj zákon o znížení DPH na vybrané potraviny, zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov a takisto sa plánujú od budúceho roka zaviesť športové poukazy do výšky 275 eur.

Do druhého čítania sa dostala aj novela zákona o náhradnom výživnom. V novele zákona z dielne Smeru-SD sa má upraviť lehota, odkedy má matka nárok na náhradné výživné.

Z pôvodných troch mesiacov sa má lehota znížiť na dva mesiace a zvýši sa aj limit príjmu, čím sa rozšíri skupina matiek, ktoré budú mať nárok na poberanie náhradného výživného.

Po dvoch mesiacoch tak žena bude môcť nahlásiť, že druhá strana výživné nezaplatila. Úrad práce povinne podá trestné oznámenie a žena začne poberať náhradné výživné.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

UEFA chce fanúšikov na tribúnach

Európska futbalová únia (UEFA) zvažuje revíziu dejísk európskeho futbalového šampionátu po…