Domov Slovensko Parlamentná realita: Torta, piknik, spálený most a vztýčený prostredník

Parlamentná realita: Torta, piknik, spálený most a vztýčený prostredník

0
0

Parlamentné voľby 2020 sa blížia a o politické excesy nie je núdza. Koniec koncov, parlamentná schôdza, ktorá sa konala minulý týždeň bola špecifická sama o sebe. Poslanci okolo Miroslava Beblavého (PS/Spolu) priniesli do parlamentu tortu, následne v ňom aj prespali. Prekvapili aj poslanci okolo Ľubomíra Galka (DS). A našli sa aj dve poslankyne, ktoré zviedli súboj gest.

Sociálny (ne)koaličný balíček rozpútal v budove Národnej rady SR poriadnu divočinu. Mimoriadna schôdza bola naplánovaná na utorok minulého týždňa a Slovensko takú schôdzu vo svojej histórii ešte nezažilo.

Nielen pre nesystémové návrhy koalície a politickú nekultúru, ale aj preto, že sa konala 12 dní pred parlamentnými voľbami.

Nečakané otvorenie

Drvivá väčšina opozície avizovala, že otvorenie mimoriadnej schôdze nepodporí. Niektorí si pre otvorenie kládli podmienky a iní konali. To, že poslancom sa podarilo schôdzu otvoriť so 77 hlasmi, čo teda naplnilo parlamentné kvórum, bolo samo o sebe prekvapením.

Predseda koaličného Mostu-Híd sa totiž vyslovil, že otvorenie mimoriadnej schôdze nepodporí. Za otvorenie hlasovali poslanci Smeru, SNS, ĽSNS a na prekvapenie všetkých aj odídenci zo SaS okolo Ľubomíra Galka.

„Sme v robote a sme pripravení pracovať a vysvetliť v rozprave, čo si o jednotlivých návrhoch smerákov myslíme,“ obhajoval svoje konanie a ďalších siedmich poslancov Demokratickej strany.

Ich krok však pobúril aj predsedu DS Michala Kravčíka, ktorý najskôr avizoval ich vyškrtnutie z kandidátky. Napokon si však situáciu oba tábory vysvetlili a galkovci tak na kandidátke DS ostávajú.

Progresívna blokáda

To, že sa schôdza NR SR otvorila, nebolo napokon aj tak nič platné, pretože šestica poslancov z dvojkoalície PS/Spolu, menovite Miroslav Bebalvý, Jozef Mihál, Martin Poliačik, Alan Suchánek, Simona Petrík a Viera Dubačová, obsadila rečnícky pult, čím vyjadrila nesúhlas s návrhmi, ktoré sa mali v parlamente prerokúvať v skrátenom legislatívnom konaní.

Konkrétne malo ísť o 13. dôchodok, zvýšenie rodinných prídavkov na dieťa a reč bola aj o rušení diaľničných známok. Vzdorovití poslanci zašli až tak ďaleko, že okrem torty, ktorú do parlamentu priniesli ako symbol „svadby“ Smeru a ĽSNS, v ňom aj nocovali.

Dokonca v pléne NR SR konzumovali jedlá a nápoje, čo rokovací poriadok prísne zakazuje. Poburujúce boli hlavne fotografie, na ktorých bol nezaradený poslanec Martin Poliačik.

Martin Poliačik sa prezentoval v parlamente aj takto.

„Len zvery jedia pod rečníckym pultom. Len takíto ľudia dehonestujú NR SR a potom hovoria, že k nej majú úctu,“ uviedol predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Ten musel schôdzu prerušiť aj v stredu, pretože poslanci v obštrukcii pokračovali a na vykázanie z parlamentu nereagovali.

Kritika opozície

Mimoriadna schôdza napokon pokračovala vo štvrtok i v piatok. Predseda parlamentu Andrej Danko situáciu vyriešil nainštalovaním dvoch ďalších rečníckych pultov.

K jednému z nich následne pristúpil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý opozíciu skritizoval a vyhlásil, že sa za poslancov hanbí. Štvrtková schôdza sa síce konala a pokračovala aj v piatok, ale pre nedostatočný počet poslancov nebola NR SR uznášaniaschopná.

V piatok poslanci iba diskutovali k Istanbulskému dohovoru. Schôdza bola napokon hlasovaním ukončená v utorok 25. februára. Poslanci nateraz schválili 13-te dôchodky, o rodinných prídavkoch chcú ešte rokovať. Zrušenie diaľničných známok zatiaľ tiež neprešlo.

Povaľač Bugár

Predseda strany Smer-SD Robert Fico obvinil z chaosu pri otvorení mimoriadnej schôdze Bélu Bugár, ktorého označil za povaľača a vyzval ho, aby hlasoval za skrátené legislatívne konanie.

„30 rokov sa váľal v parlamente,“ uviedol Fico a dodal „povedal nám, že on už s nami nie je. Štyri roky bačoval a teraz hovorí, že so Smerom by už nešiel.“ Zároveň Bugárovi odkázal, že ak nebudú schválené navrhované opatrenia, bude to jeho vina.

Bugárovcom pohrozil, že po celom Slovensku vyvešia billboardy, že na vine je práve Most. Treba však dodať, že keby mal Smer v NR SR prítomných svojich poslancov, skrátené legislatívne konanie by schválili. Prečo poslanci Smeru do práce neprišli, strana nevysvetlila.

Cigániková vs Vaľová

Poslankyňa Jana Cigániková (SaS) sa spolu s kolegyňou zo Smeru Janou Vaľovou prezentovali inak ako hlasovacou kartou. Kamery v parlamente zachytili, ako si vzájomne vymenili vulgárne gestá.

Nevedno, ktotá ukázala vztýčený prostredník ako prvá, no takéto chovanie odsúdil aj predseda parlamentu Danko, ktorý avizoval, že si prezrie kamerové záznamy. Cigániková sa neskôr na Facebooku Vaľovej ospravedlnila a mrzí ju, že neovládla svoje emócie.

Denis Ruščák, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Keď športujú zvieratá

    Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …
  • VIDEO: Strasti „home officu“

    Približne tretina sveta je dnes v karanténe. Tí, čo môžu, pracujú z domu. Avšak pokiaľ ste…
  • VIDEO: Keď sa zrazu prepadneš!

    Kde sa stratil? Na oko úplne nenápadný trik zmiznutia, ktorý však zvieratá nechápu a keby …
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Keď športujú zvieratá

Už je to nejaký týždeň, čo sú športovci a doma a fanúšikovia so slzami v očiach spomínajú …