Domov Zahraničie Pat po voľbách v Izraeli

Pat po voľbách v Izraeli

0
0

Voľby v Izraeli skončili povolebným patom, nateraz nie je jasné, kto získa moc v krajine a či sa nebudú konať nové voľby, už tretie tento rok.

Po druhých tohtoročných voľbách v Izraeli nie je jasné, aká bude politická budúcnosť krajiny. Dokonca tu už existuje aj reálna možnosť, že Benjamin Netanjahu už viac nebude izraelským premiérom.

Premiérom bude ten, kto získa 61 zo 120 kresiel v parlamente. Najväčšie šance na zostavenie vlády má opozičná strana Modrá a biela Bennyho Ganca a Jaira Lapida, ktorá predbehla stranu Likud, súčasného premiéra Benjamina Netanjahua.

Premiér Netanjahu

Aj Arabi podporili

To, že kampaň Benjamina Netanjahua bola na hrane a napádala Arabov a tiež aj Palestínčanov, zanechala stopy v samotnom hlasovaní.

Obyvatelia sa obrátili na umiernenú stranu Modrá a biela, ktorá nehlása radikálne riešenia izraelských problémov, ale hľadá kompromisy.

Nevídaný krok nastal aj zo strany Arabského bloku v izraelskom parlamente, ktorý podporil Bennyho Ganca na funkciu premiéra. Stalo sa tak po prvý raz, čo arabské strany podporili židovského kandidáta.

Benny Ganc, líder strany Modrá a biela.

Aké sú možnosti riešenia?

Riešením by mohla byť aj vláda národnej jednoty, na ktorú vyzýva Netanjahu, no ktorú však nateraz odmieta strana Modrá a biela, ale rokovania o zostavení vlády sa len začínajú, teda sa nedá vylúčiť ani táto alternatíva, tak ako aj možnosť ďalších, už tretích, tohtoročných volieb.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …