Domov Slovensko Patálie vyšetrovania, Kočnerov motív či ďalšia úkladná vražda

Patálie vyšetrovania, Kočnerov motív či ďalšia úkladná vražda

0
0

To, že po viac ako siedmich mesiacoch sa v prípade vraždy novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice M. Kušnírovej pohli veci vpred, je vítanou a s určitosťou i očakávanou skutočnosťou.

Prípad je však komplikovanejší ako by sa verejnosti mohlo zdať. Zložiť toto puzzle bude omnoho náročnejšie. Dôkazom toho sú aj ďalšie skutočnosti, ktoré vychádzajú na povrch.

Ohrozené vyšetrovanie?

Informácie o tom, že na začiatku vyšetrovania vraždy prišlo k pochybeniam, Policajný zbor Slovenskej republiky ako i Ministerstvo vnútra s odstupom času priznali.

Vykonali personálne zmeny, ktoré boli síce skôr na oko, no verejnosť to akceptovala. Odchody Kaliňáka, Gašpara i Krajmera boli sľubným znamením.

Najvážnejším aspektom, ktorý vyšetrovanie ohrozoval, bola práve nedôvera v políciu a v jej schopnosti vyšetriť tento ohavný skutok. Aktuálny policajný prezident Milan Lučanský pripustil, že vyšetrovanie by mohlo byť v dôsledku chýb, ktoré boli urobené pri procesných úkonoch, ohrozené.

Avšak celé to napokon viedlo k dolapeniu pravdepodobných páchateľov. Hoci polícia podozrivých sledovala už dlhšie, Lučanský priznal, že dôvodom prečo akciu, pri ktorej páchateľov zadržali, museli zrealizovať, bolo, že o nej vedelo príliš veľa ľudí, ktorí mali prístup do spisu.

„Tak sme museli pristúpiť k jej realizácii, aby nedošlo k jej zmareniu. Čo mi je veľmi ľúto, lebo sme mohli túto vec potiahnuť ešte dva mesiace a možno by sa podarilo preukázať aj to, kto je objednávateľ.

Teraz na to ideme prácnou cestou, kde budeme verifikovať výpovede. A takto sme si mohli vyskladať všetko,“ povedal sám šéf polície pre portál Aktuality.sk.

Plánovaná vražda prokurátora

Minulý týždeň však médiá priniesli ďalšie informácie, ktoré by do skladačky mohli zapadať ako veľmi pravdepodobný motív, prečo polícia musela zakročiť už pred dvomi týždňami.

Dolapení možní páchatelia totiž podľa medializovaných informácií mali na stole ďalšiu zákazku, na ktorej už údajne pracovali. V pláne mala byť vražda prvého námestníka Generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho.

Hovorkyňa GP Andrea Predajňová túto informáciu nepotvrdila s tým, že žiada médiá, aby o prípade viac neinformovali, keďže môžu zmariť vyšetrovanie.

Šufliarsky má za sebou 21-ročnú kariéru prokurátora a dozoroval mnohé závažné prípady. Medzi nimi napríklad aj prípady spojené s bossom slovenského mafiánskeho podsvetia Mikulášom Černákom. Úkladnú vraždu prokurátora mali plánovať dvaja obvinení Tomáš Sz. a Alena. Zs.

Podnikateľ prehovoril

Kontroverzný podnikateľ Marián Kočner.

Verzia prípadu, že za vraždou mladého páru stojí M. Kočner, bola prepieraná už v začiatkoch. Neskôr prišla na rad talianska stopa, ktorá pôvodnú verziu akoby pohltila. Údajná výpoveď jedného z obvinených, konkrétne podnikateľa Zoltána An., dáva pôvodnej verzii reálne kontúry.

Práve tento obvinený mal totiž vo svojej výpovedi označiť Kočnera za objednávateľa vraždy. Zoltán. An. mal sprostredkovať ďalšej obvinenej Alene Zs. osobu vykonávateľa vraždy Tomáša Sz.

Kočnerov motív

Ak by bol len jeden, zrejme by ho otázky Jána Kuciaka tak nerozčuľovali. Podozrivé obchody s hotelmi a vratky DPH sú len zrnkom toho, čo Kuciak o Kočnerovi zistil.

Práve o tomto kontroverznom podnikateľovi napísal novinár najviac článkov. Šéfredaktor portálu Aktuality.sk, pre ktoré Kuciak pracoval, Peter Bárdy povedal:

„Ján Kuciak bol pre Kočnera veľmi nebezpečný človek.“ Kuciak na Kočnera dokonca podal trestné oznámenie za vyhrážanie. Polícia ho však zamietla s tým, že nešlo o žiadny trestný čin ani priestupok.

„Začnem sa zaujímať, pán Kuciak, o vašu matku, o vášho otca, o vašich súrodencov, o všetkých sa začnem zaujímať. A budem aj zverejňovať všetko, čo o vás nájdem.

Pán Kuciak, budete prvý,“ tieto slová vyslovil Kočner ešte v septembri 2017. V súčasnosti je teda Kočner považovaný za jedného z hlavných podozrivých z objednávky vraždy J. Kuciaka, aj keď polícia či prokuratúra to zatiaľ nepotvrdili.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…