Domov Ekonomika Patríte medzi 4 % najbohatších Slovákov?

Patríte medzi 4 % najbohatších Slovákov?

0
0

Ak ste na túto otázku okamžite odpovedali zamietavo, ba až s ironickým úsmevom, neunáhľujte sa. Na to, aby ste sa radili medzi pár percent najbohatších Slovákov, stačí, aby ste vlastnili väčší byt, či dom, alebo napríklad aj jednoizbák v Bratislave.

Podľa analýzy Global Wealth report narástlo v minulom roku svetové bohatstvo o viac ako 3 %. „Rok 2018 sa tak zaradil do dlhého radu pozitívnych rokov.

V 21. storočí svetové bohatstvo medziročne kleslo zatiaľ len štyrikrát,“ tvrdí Igor Gogoľ, produktový manažér Across Private Investments.

Nie sú medzi nami až také rozdiely

A bohatnú aj Slováci. Aj keď rozdiel medzi bohatými a chudobnými nie je v našej krajine až taký výrazný, ako vo svete, či dokonca v Európe.

Podľa analýzy Svetovej banky zatiaľ, čo v iných krajinách Európy platí, že až 43 % ľudí vlastní majetok o hodnoty nižšej ako 10 tisíc dolárov, u nás je toto číslo pod 20 %.

Až 77 % ľudí patrí do takzvanej strednej vrstvy s majetkom od 10 000 do 100 000 dolárov, čo je výrazne viac ako v Európe, kde je v tejto kategórii ani nie tretina ľudí.

No a ak vlastníte majetok v hodnote vyššej ako 100 000 dolárov, teda 85 000 €, patríte k 4 % najbohatších Slovákov v krajine. „Podiel extrémne chudobných a extrémne bohatých je u nás menší, ako je priemer v Európe.

Žijeme v krajine, kde si nemusíme jeden druhému toľko závidieť,“ hovorí analytik Gogoľ. Stačí teda, aby ste vlastnili byt v spomínanej hodnote a patríte medzi najbohatších Slovákov.

Nezabúdajte však aj na svoje mínusy v banke. Nestačí len vlastniť nehnuteľnosť, ale treba taktiež nebyť zadlžený. A to už je u nás problém.

Slováci sú totiž zároveň aj jedným z najzadlženejších národov na starom kontinente. Aj preto je podiel bohatých ľudí u nás (4 %) voči zvyšku Európy (24 %) výrazne nižší.

Ako zhodnocujeme naše úspory?

Otázne tiež je, ako sa o svoj majetok, na rozdiel od našich európskych susedov, staráme. Kým od krízy v roku 2009 vzrástol finančný majetok priemerného Slováka o 40 %, vklady v bankách vzrástli o 230 % (zo 16 mld. eur na 37 mld. eur).

„Znamená to, že Slováci veľmi neochotne presúvajú nové úspory mimo pohodlia bežných účtov. Za obavy tak „platia“ postupnou stratou kúpnej sily svojich peňazí.

A čo je ešte horšie, prichádzajú o možnosti efektívne svoje úspory zhodnotiť. Za rovnaké obdobie sa totiž finančné trhy zhodnotili o 224 %,“ dopĺňa Gogoľ.

Pozrite sa na výpisy a spočítajte, koľko vaše úspory na bežných účtoch, vkladných knižkách, či termínovaných účtoch zarobili za posledné roky. Pravdepodobne to nebude ťažká matematika.

ano, Across Private Investments, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…