Domov Komentáre PAULIS: Ako sa hľadá liek

PAULIS: Ako sa hľadá liek

0
0

Pandémia covid-19 nás prekvapila a my od prvého momentu hľadáme liek. Internet nám ich už niekoľko ponúkol so sľubmi, že veď jeden lekár v Ázii ho úspešne používa, tento funguje v Paraguaji a tak prečo ho nepoužívajú naši lekári? Pred zázračnými riešeniami sa treba mať však na pozore, lebo zriedka bývajú skutočné.

V priebehu pandémie sa objavilo už viacero liekov. Dexametazón, remdesivir, ivermektín, inozínpranobex, kolchicín, fibráty, hydrochlorochín… Hoci by sme si veľmi želali aby jeden z nich nám pomohol pandémiu vyriešiť, nie je to také ľahké.

Na výsledok ochorenia a liečbu vplýva mnoho faktorov. Vírus môže mutovať, môže zasiahnuť inú vekovú skupinu, iná je podporná liečba, disciplína pacienta, alebo len počasie.

Druhý problém je veľkosť efektu. Veľmi zjednodušene: Ak by som mal super liek, ktorý mi zníži smrtnosť o 50 %, tak pri smrtnosti cca 1 % potrebujem liek vyskúšať u 200 pacientov aby som ten efekt uvidel (umrie 1 pacient miesto 2).

Nazbierať a vyhodnotiť takúto skúsenosť je jednému lekárovi takmer nemožné. Nestačí pritom vedieť, ktorý liek použiť, ale aj ako ho použiť. Akú dávku, ako často, u ktorých pacientov, ako dlho liek podávať, kedy začať s podávaním.

Jediným spoľahlivým nástrojom na vyhodnotenie účinnosti lieku sú tak kontrolované klinické štúdie na tisícoch pacientov.
Z vyššie uvedených liekov sú výsledky spoľahlivej štúdie dostupné len pre prvé dva. Ich výsledok?

Hoci sú tieto lieky významnou pomocou, nie sú zázračným riešením. Vedci medzičasom skúmajú množstvo ďalších látok. Nádej či dôveru vo vedu a schopnosť ľudí hľadať riešenia nemusíme strácať.

Nebudú to však zázračné riešenia ale výsledok usilovnej práce, snahy a trpezlivosti. Skratky sú lákavé, ale nepomôžu. Čo pomôže, je systematická a dlhodobá podpora a podmienky pre vedu, výskum a vývoj. A nielen v tejto situácii.

Ľudovít Paulis, štátny tajomník ministerstva školstva pre vedu a výskum (SaS)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Pomoc či zbytočný populizmus? Alebo len nefunkčné riešenie?

Minulý piatok sme si na tlačovej konferencii vypočuli bombastický plán ministra financií n…