Domov Zahraničie Peklo v USA: Všetko odštartovalo zabitie policajtom

Peklo v USA: Všetko odštartovalo zabitie policajtom

0
0

Obrovské protesty spojené s podpaľovaním áut ale aj budov vypukli cez víkend po celých Spojených štátoch. Dôvodom bola smrť Afroameričana pri policajnom zatýkaní. Povolaná musela byť napokon aj Národná garda a protesty si vyžiadali aj jednu obeť.

Smrť Afroameričana Georgea Floyda pri policajnom zásahu, ktorý podľa verejnosti prekročil hranicu potrebného použitia sily, vyhnala do ulíc milióny Američanov.

Protesty sa konali aj v New Yorku, Detroite, Portlande, Richmonde, Dallase, Houstone, Los Angeles, Oaklande, San Jose a ďalších mestách a to napriek tomu, že policajt zodpovedný za zabitie muža bol v tom čase už zbavený svojej funkcie, zadržaný a tiež obvinený z vraždy druhého stupňa.

Policajný zásah

Vo štvrtok 25. mája zasahovala polícia v americkom Minneapolise, v štáte Minnesota, proti mužovi, ktorý chcel v obchode platiť falošnou 20-dolárovou bankovkou.

46-ročný George Floyd však pri zatýkaní prišiel o život. Polícia najskôr incident vysvetlila tak, že Floyd kládol odpor, avšak náhodne natočené video zo zatýkania ukázalo holú pravdu.

Policajt Derek Chauvin kolenom pritlačil krk zadržaného Afroameričana k zemi, pričom ten niekoľkokrát s ťažkosťami prosil, že nemôže dýchať.

Podľa videa o zhruba tri minúty už Floyd nejavil známky života, no dnes už bývalý policajt na ňom kľačal ešte ďalších približne päť minút.

Štyria policajti, ktorí boli účastní zásahu boli hneď na druhý deň vyhodení z práce, Chauvin bol obvinený z vraždy druhého stupňa.

Násilie potlačila garda

Protestujúci podpaľovali autá, budovy a útočili na policajtov. Zábery, ktoré obleteli svet vyzerali ako z akčného filmu. Na násilnosti zareagoval guvernér amerického štátu Georgia, keď sa rozhodol v sobotu vyhlásiť núdzový stav a aktivoval aj Národnú gardu.

Podobne zmobilizovali gardistov aj v Minneapolise, kde k nešťastnému incidentu došlo a tiež okolitých mestách. Pre prípadné nasadenie v Minneapolise tiež Pentagon povolal do pohotovosti armádu.

Garda bola v pohotovosti aj vo Washingtone, D.C., kde sa dav zhromaždil pred Bielym domom a vykrikoval nadávky na adresu prezidenta Donalda Trumpa.

Niektorí protestujúci sa pokúsili prelomiť bariéry a hádzali fľaše a iné predmety do policajných ťažkoodencov, ktorí proti nim použili slzný sprej.

Pri protestoch v Detroite bol dokonca zastrelený mladý 21-ročný muž. Floydov prípad v Spojených štátoch znovu rozprúdil hnev na políciu v súvislosti s úmrtiami viacerých Afroameričanov.

Od vzniku hnutia Black Lives Matter, ktoré nasledovalo po oslobodení člena susedskej hliadky Georgea Zimmermana po zastrelení Trayvona Martina v roku 2012, prišli rukou policajtov o život napríklad aj Michael Brown, Eric Garner a ďalší.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…