Domov Slovensko Pellegrini, Danko a Harabin lídrami strán. Mečiar do volieb nepôjde

Pellegrini, Danko a Harabin lídrami strán. Mečiar do volieb nepôjde

0
0

Do nedeľnej polnoci Mečiar do volieb nepôjde mohli politické strany podať svoje kandidátky do parlamentných volieb, ktoré sa budú konať vo februári budúceho roka. Urobilo tak 25 subjektov. Krátko pre deadlinom sa v niektorých stranách udiali menej či viac prekvapivé zmeny. Zhrunuli sme pre vás to najpodstatnejšie.

Po tom, čo svoje kandidátne listiny predstavilo už niekoľko opozičných aj mimoparlamentných strán, prezentovali svoju ponuku voličom aj vládne strany Smer-SD či Slovenská národná strana.

Svoju kandidátku postavil do volieb aj Štefan Harabin (Vlasť). Strana Slovenská liga pôjde do volieb bez Vladimíra Mečiara.

Zmena po smerácky

Politická strana Smer-SD už v priebehu jesene avizovala alebo skôr pripustila, že strana prechádza istou zmenou. Dôkazom toho má byť aj nová kandidátka pre parlamentné voľby v roku 2020.

Už dlhšie bolo jasné, že lídrom vo voľbách nebude jej predseda Robert Fico, ale podpredseda strany a slovenský premiér Peter Pellegrini. Prirodzene, šlo o logickú voľbu keďže sa v prieskumoch ukázalo, že práve Pellegrinimu ľudia dôverujú viac ako Ficovi.

„Budeme si navzájom chrániť chrbát. Inak to jednoducho nepôjde. Je tu súzvuk, chceme ísť do víťazného konca,“ vyslovil Fico na tlačovej konferencii.

„Chcem poďakovať predsedníctvu aj pánovi predsedovi za dôveru, ktorú do mňa vložili, aby som ako podpredseda viedol našu stranu do volebného súboja,“ povedal na tlačovej konferencii premiér.

Na druhom mieste bude práve predseda Smer-SD Robert Fico, tretie miesto sa ušlo aktuálnej ministerke vnútra Denise Sakovej.

Pellegrini a „Nový Smer“

Premiér Pellegrini ako volebný líder 1. decembra už aj spustil svoju volebnú kampaň. V asi 2 a polminútovom videu ponúka Slovákom „zodpovednú zmenu“.

A zmenu vidieť aj na logu strany. Namiesto tradičnej červenej ruže sa pri Pellegriniho portréte hrdí dynamická šípka s nápisom Nový Smer.

A zdá sa, že stratégiu nového smerovania nebude presadzovať len premiér Pellegrini ale aj samotná strana, keďže nové logo sa objavilo aj na jej oficiálnom profile na sociálnej sieti či na bilboardoch.

Glváč aj Kaliňák „out“

Predsa len, Róbert Kaliňák sa od politiky vzdialil a Glváč si posledného pol roka najlepšiu povesť nerobí. Následne však bolo zaujímavé, akú hierarchiu určia ďalšie mená kandidátky.

Štvrté miesto zaujal podpredseda vlády pre informatizáciu a investície Richard Raši. Piata pozícia patrí poslancovi Jurajovi Blanárovi. Nasleduje za ním šéf rezortu hospodárstva Peter Žiga, minister financií Ladislav Kamenický a za ním župan trenčianskeho kraja Jaroslav Baška.

Desiatku uzatvárajú poslanec Erik Tomáš a vedúci úradu vlády Matúš Šutaj Eštók. Jedenáste miesto sa ušlo Ľubošovi Blahovi, poslancovi, ktorý je niekedy kritizovaný za šírenie dezinformácií.

Národniarov povedie Danko

Kandidačná listina SNS prekvapila asi najmenej. Bude ju viesť predseda strany Andrej Danko, za ním bude nasledovať podpredseda strany Jaroslav Paška a na treťom mieste bude Eva Smolíková.

Štvrté miesto na kandidátke patrí Antonovi Hrnkovi a ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej sa ušlo piate miesto. Do parlamentných volieb 2020  pôjde SNS s takmer totožnou kandidátkou, ako tomu bolo vo voľbách v roku 2016.

Harabin svojsky

Volebný líder strany Vlasť bude Štefan Harabin. Väčšinu kandidátky tvoria ľudia, ktorí s Harabinom spolupracovali na Najvyššom súde. Chýbať však nebude ani jeho rodina.

Na druhom mieste je na kandidátke Anna Žatková – bývalá úradníčka najvyššieho súdu, ktorej Harabin odklepol odškodné vo výške 33 tisíc eur. Ďalej je to Roman Michelko, ktorý chcel očistiť meno Jozefa Tisa, za ním Miroslav Líška a primátor Ružomberka Igor Čombor.

„Za touto kandidátkou si stojím, je to skvelý tím a ako som už naznačil, vyvedie Slovensko z marazmu, korupcie, klientelizmu a úchylnosti,“ povedal Harabin. Na kandidátke by mala byť aj jeho dcéra Tamara.

Mečiar vycúval

Expremiér Vladimír Mečiar sa neobjaví na kandidátke strany Slovenská liga, za ktorú mal kandidovať do volieb. Štatutár strany Tibor Cabaj potvrdil, že jeho rozhodnutie je definitívne.

Cabaj následne nevedel potvrdiť či vôbec strana do volebných bojov pôjde. Ako sa napokon ukázalo, strana, ktorú Mečiar nakrátko zviditeľnil, sa medzi stranami, ktoré sa budú vo voľbách uchádzať o priazeň voličov, nachádza.

Bývalí Saskári idú ako DS

Pár týždňov pred odovzdaním kandidátnych listín nastal veľký vietor u Sulíkovcov, ktorý vyústil do odchodu viacerých poslancov zo strany, ktorí nakoniec zakotvili v Demokratickej strane.

Zatiaľ, čo Jana Kiššová nedávno oznámila, že vo voľbách kandidovať nebude, jej ostatní kolegovia hľadali možnosť kandidatúry na kandidátke inej strany, ktorá má vyššiu pravdepodobnosť zvolenia ako DS.

Galkovi, Rajtárovi či Blahovej sa to napokon nepodarilo a do volieb zostavili svoju samostatnú kandidátku.

Stále môžu nastať zmeny

Hoci bol posledný možný termín na podanie kandidátok 1. decembra, kandidačné listiny stále nemusia byť definitívne. Meno, ktoré sa však aktuálne na nich nenachádza, sa už na žiadnej objaviť nemôže.

Môže sa však stať, že niektoré mená budú z kandidátok vyškrtnuté. Stiahnuť kandidatúru ktoréhokoľvek kandidáta môže strana a aj samotný kandidát, a to až do 48 hodín pred dňom konania volieb.

V oboch prípadoch bez udania dôvodu. Mená kandidátov, ktorí boli z kandidátky stiahnutí, ostanú v zoznamoch, poslancami sa však nestanú.

Hlas pre nich ale neprepadne a daná strana ho získa. Mená stiahnutých kandidátov budú uvedené na nástenke priamo vo volebnej miestnosti.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …