Domov Slovensko Pellegriniho stretnutie s Putinom ponúklo otvorený dialóg

Pellegriniho stretnutie s Putinom ponúklo otvorený dialóg

0
0

Tranzit plynu, august 1968 a pozvánka na oslavy SNP. Aj tieto témy so sebou prinieslo stretnutie slovenského premiéra Petra Pellegriniho a ruského prezidenta Vladimira Putina v Petrohrade.

Návšteva slovenských predstaviteľov sa uskutočnila na pozvanie ruského premiéra Dimitrija Medvedeva. Pellegriniho potešilo, že stretnutie s prezidentom Putinom bolo v znamení pragmatických riešení.

Konkrétne otázky, jasné odpovede

Kľúčovou témou bol plynovod Nord Stream 2, ktorý má byť do budúcna spustený a otázkou bol i oficiálny postoj vládnych predstaviteľov k augustu 1968.

„Išli sme po veľmi konkrétnych detailoch, ako je prepojenie Slovenska na veľmi pravdepodobne do budúcna spustený (plynovod) Nord Stream 2, prepojenie Slovenska na budovaný Turkish Stream smerom na juh, skladovanie plynu.

A hovorili sme aj o aktivite poslanca v ruskej Dume týkajúcej sa roku 1968,“ konštatoval Pellegrini.

Peter Pellegrini s ruským premiérom Medvedevom

Jasné stanovisko

Prezident Putin i premiér Medvedev premiéra uistili, že oficiálny postoj ruskej vlády k augustu 1968 sa nemení.

„Môžem vám oficiálne oznámiť a uistiť vás, tak z úst predsedu vlády Dmitrija Medvedeva, ako aj z úst prezidenta, boli sme uistení, že ide o individuálnu aktivitu opozičného poslanca, ktorá nijakým spôsobom nemení oficiálny postoj ruskej vlády,“ deklaroval premiér Pellegrini.

Putin vysvetlil, že šlo iba o politickú aktivitu jednotlivca. Poslanec žiadal, aby štatút vojenského veterána získali aj príslušníci vojsk vyslaní na územie Československa v auguste 1968.

Spustenie plynovodu

V súvislosti so spustením plynovodu Nord Stream 2 sa pripravuje aj Slovensko.

„Na Slovensku sa v objeme 60 miliónov eur investuje do novej kompresorovej stanice, ktorá bude slúžiť na to, aby mohla čerpať kapacity, ktoré by k nám prúdili cez Nord Stream 2,“ informoval Pellegrini a potvrdil, že Slovensko bude technicky pripravené.

Pozvanie na oslavy SNP

Predseda vlády pozval počas návštevy prezidenta Vladimira Putina na oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania do Banskej Bystrice.

Pellegrini pritom zdôraznil, že by bol rád, keby bola Ruská federácia zastúpená práve osobou prezidenta.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…