Domov Slovensko Plánuje Smer ovládnuť políciu?

Plánuje Smer ovládnuť políciu?

0
0

Strana Smer prišla s novým návrhom zákona, ktorý sa týka voľby a funkčného obdobia prezidenta Policajného zboru. Podľa neho by hlava polície mala vo funkcii pôsobiť sedem rokov a to bez možnosti jeho odvolania. Opoziční poslanci majú voči návrhu jasné výhrady.

Po turbulentnom období veľkých zmien na najvyšších pozíciách v riadení štátu si najsilnejšia vládna strana Smer chce prisvojiť slovenskú políciu. Aspoň tak sa to javí.

Na rokovanie vlády sa totiž dostal návrh nového zákona, podľa ktorého bude prezident Policajného zboru sedem rokov neodvolateľný. Vymenúvať ho aj naďalej bude minister vnútra.

Predtým bude prebiehať výberové konanie, pri ktorom má byť prítomná výberová komisia a tiež branobezpečnostný výbor. Už v tejto fáze je podľa mnohých analytikov problém.

Výberová komisia, ktorá by mala byť nestranným orgánom bude plná ľudí blízkych vláde, v tomto prípade strane Smer a teda jej objektívnosť je podľa nich absolútne spochybniteľná.

Ďalším problémom je funkčné obdobie šéfa polície. Sedem rokov, ktoré Smer odporúča je dostatočne dlhé na to, aby aj v prípade neúspešných volieb pre aktuálne najsilnejšiu stranu, mala strana dostatočnú kontrolu nad políciou aj po ďalších parlamentných voľbách.

Všetko má v rukách MOST‑HÍD a SNS

V stredu 22. augusta sa mal návrh prerokovávať vo vláde. Ďalej poputuje do parlamentu, kde sa ním budú poslanci zaoberať na septembrovej schôdzi.

Podľa poslanca Gábora Grendela (OĽaNO), ktorý je v strane tieňovým ministrom vnútra, všetko speje k tomu, aby si strana Smer zo Slovenska spravila skutočnú banánovú republiku.

To podľa neho dokážu zastaviť len koaliční partneri SNS a Most‑Híd. Poslanec, ktorý celú situáciu ostro kritizuje tiež dodáva, že v prípade takejto zmeny sa Slovensko stane krajinou, v ktorej sa vybraným ľuďom vďaka svojim kontaktom nič nestane.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odsúdený Andruskó: Vražda Kuciaka bola na pokyn Kočnera

Právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó, ktorý koncom roka uzavrel so Špecializovaným trestný…