Domov História Plastová kráska oslavuje narodeniny

Plastová kráska oslavuje narodeniny

0
0

9. marca 1959 sa v americkom New Yorku uskutočnil veľtrh hračiek. Na tom by možno nebolo nič zaujímavé, keby sa práve tu verejnosť prvýkrát nestretla so známou hračkou, ktorú dnes celý svet pozná ako bábiku Barbie.

Dlhé blond vlasy, tvár s nádhernými črtami a dokonalá postava. Tak si väčšina ľudí predstavuje ideál ženskej krásy. Presne tak vyzerala aj 28 centimetrov vysoká bábika, ktorá sa po prvý raz svetu ukázala pred 61 rokmi. Príbeh jej zrodenia a života je skutočne veľmi pútavý.

Z výstavy na súd

Všetko začalo v roku 1945, kedy manželia Handlerovci, ktorí vlastnili malú drevársku dielňu, založili spolu s ich priateľom Haroldom Mattsonom spoločnosť Mattel.

Ich hlavným cieľom bolo vyrobiť takú bábiku, ktorá sa stane slávnou. V tom čase však ešte nevedeli, ako by mala vyzerať. To sa zmenilo po tom, čo Ruth Handlerová navštívila švajčiarsky Luzern.

Práve tu si v jednom hračkárstve zakúpila plastovú bábiku Lilly, ktorá bola populárna v nemecky hovoriacich krajinách. Ruth natoľko inšpirovala, že sa rozhodla na jej základe vytvoriť jej dokonalejšiu kópiu.

V roku 1958 sa jej podarilo novú bábiku, ktorá dostala meno Barbie, patentovať. Keď už bola Barbie na svete, nasledovalo jej predstavenie ľuďom. Na to výborne poslúžila výstava hračiek v americkom New Yorku.

Tu sa jej podarilo zaujať natoľko, že spoločnosť Mattel musela výrazne rozširovať jej výrobu. Počas prvého roka bolo vyrobených neuveriteľných 350 tisíc kusov tejto hračky a bolo jasné, že bábiku čaká skvelá budúcnosť.

Manželia Handlerovci však museli čeliť vážnemu problému. Autor bábiky Lilly, Rolf Hausser, ich zažaloval a následne mu museli zaplatiť odškodné. Na úspechu bábiky to ale vôbec nič nezmenilo.

Barbie má priateľa, kamarátku aj sestru

Po úspechu Barbie sa manželia Handlerovci rozhodli vyrobiť aj jej partnera. Ten uzrel svetlo sveta v roku 1961. Sympatický urastený mladý muž v zmenšenej podobe dostal meno Ken a čoskoro sa začal čoraz viac objavovať po boku Barbie.

 

V roku 1963 si dokonca Barbie našla aj kamarátku Midge, ktorá sa stala jej najlepšou priateľkou. O rok neskôr túto trojicu doplnila Barbiina mladšia sestra Skipper.

Najväčšej obľube sa však naďalej tešila práve Barbie, ktorá počas svojho života vyskúšala asi 80 rôznych profesií. Okrem modelky z nej bola aj doktorka, letuška, pilotka, politička, športovkyňa či dokonca aj astronautka.

Podľa potreby sa menila aj jej celková podoba. Na trhu sa objavila Barbie tmavej pleti, Barbie s rôznymi farbami vlasov či dokonca Barbie s plnšími tvarmi ako jej pôvodná verzia.

Šok pre jej fanúšikov prišiel v roku 2004, kedy spoločnosť Mattel oznámila, že Barbie a Ken sa rozišli. Ľudí táto správa natoľko pobúrila, že v roku 2011 sa tento slávny pár dal opäť dokopy.

Milovaná aj kritizovaná

Tvorcovia bábiky Barbie boli síce so svojím výrobkom spokojní, no čeliť museli aj obrovskej vlne kritiky. Tá bola zapríčinená jej dokonalou postavou. V realite by totiž žena, ktorá by chcela vyzerať ako Barbie, musela mať miery 91-46-99, čo je nereálne.

Najmä feministky tvrdili, že práve Barbie, ktorá u mnohých žien predstavuje ideál, môže byť príčinou nezdravých diét. Barbie bola dokonca stiahnutá z predaja v Saudskej Arábii. Dôvodom má byť jej príliš vyzývavé oblečenie.

Objavili sa aj ľudia, ktorí kritizovali jej veľký dom, obrovské množstvo šiat či auto, keďže takéto vykreslenie ženy môže v reálnom živote viesť k materializmu.

Napriek takýmto argumentom sa Barbie udržala na trhu viac ako 6 desaťročí a aj dnes sa teší obľube a popularite.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…