Domov Cestovanie Po stopách Alexandra Veľkého

Po stopách Alexandra Veľkého

0
0

Alexander Veľký sa narodil v Macedónsku v roku 356 pred Kristom a vychovával ho slávny filozof Aristoteles. Alexander mal ambíciu urobiť z Macedónska mocný národ, rozhodol sa dobyť nielen Perzskú ríšu, ale postupne aj celý svet. Kľúčom k jeho úspechu boli nebojácnosť, taktické stratégie a lojalita jeho mužov. Vydajte sa s nami po stopách jedného z najúspešnejších vojenských bojovníkov v dejinách.

Všetko to začína v Grécku

Mesto Théby zničil Alexander v roku 335 pred naším letopočtom. Z tohto kedysi veľkého a prosperujúceho mesta zostalo len niekoľko starých zvyškov.

Moderné Théby sú dnes rušným trhovým mestom, ktoré turisti zväčša prehliadajú. Počas cestovania po Grécku sa oplatí zastaviť v Korinte, dôležitom starovekom meste pre Grékov aj Rimanov.

Moderné mesto Korinthos nie je ďaleko od Théb a môžete sa tam poprechádzať zrúcaninami starého Korintu. Práve na týchto miestach bol počas hier Isthmus vybraný Alexander, aby viedol Macedóncov proti Peržanom.

Istanbul nie Konštantínopol

Prvá zastávka v tureckom hlavnom meste, Istanbul, by mala byť Istanbulské archeologické múzeum, ktorého súčasťou je kamenný sarkofág Alexandra Veľkého.

Alexandrov sakofág v Istanbule

Nie je to jeho rakva, ale pravdepodobne hrobka miestneho vládcu, ktorý chcel poctiť Alexandra po jeho smrti.

Okolo sarkofágu sú vyrezávané rytiny znázorňujúce veľké bitky, v ktorých Alexander bojoval. Instanbul je jedno z najznámejších miest sveta, kde sa môžete doslova prechádzať dejinami.

Legendárne mesto Trója

Z Istanbulu smerujte na východ dolu cez Turecko do malej dedinky Hisarlik v Canakkale, kde sa nachádza legendárne grécke mesto Trója.

Trója

Prvá vec, ktorú Alexander urobil pri príchode do mesta, bola tá, že sa vyzliekol, pomazal sa olejom a vzdal hold Achillovi v jeho hrobke.

Turisti sa zvyknú prechádzať po archeologických ruinách a predstavovať si obliehanie Tróje, ktoré bolo zvečnené aj Homérom.

Byblos v Libanone

Byblos

Byblos v Libanone je jedným z najstarších obývaných miest na svete a Alexander ho zvrhol v roku 333 pred Kristom. Mesto Byblos je v súčasnosti na zozname svetového dedičstva UNESCO a je známe veľkým rozsahom archeologických pozostatkov, z ktorých sú niektoré neolitické.

V posledných rokoch sa stáva turistickým uzlom a spolu s piesočnatými plážami, hornatými kulisami a starobylým prístavom je lákadlom pre turistov z celého sveta.

Hneď po ceste z Byblosu sa nachádza malé mesto Tyre, ktoré Alexander po mesiacoch obliehania dobyl. Spolu s vojskom zmasakrovali okolo 8 tisíc bojovníkov a predali mnoho obyvateľov mesta do otroctva.

Hrádza, ktorú Alexander a jeho muži postavili, aby sa dostali do mesta, sa tiahla od pevniny na ostrov, kde stálo mesto a jeho opevnenie. Vidieť sa dá ešte aj dnes.

Alexandria, Egypt

Prvou zastávkou v Egypte musí byť Alexandria, ktorú založil Alexander Veľký v roku 331 pred naším letopočtom. Hlavným mestom rímskeho a byzantského Egypta zostalo až do roku 641 nášho letopčotu, keď moslimovia založili nové hlavné mesto vo Fustate, ktoré sa neskôr stalo Káhirou.

V Alexandrii sa nachádza aj Pompejov stĺp, ktorý je v podstate všetko, čo zostalo z osady Rhakotis, starobylého mesta, ktoré tam stálo predtým.

Pompejov stĺp v Alexandrii

Maják v Alexandrii bol postavený hneď po Alexandrovej smrti a bol vnímaný ako jeden zo siedmich divov antického sveta.

Je smutné, že ho zničili zemetrasenia a posledný z jeho kameňov slúžil na stavbu pevnosti Qaitbay z 15. storočia, ktorá sa nachádza vo východnom prístave.

Chrám Luxor

Chrám v Luxore

Luxorský chrám postavil kráľ Amenhotep III. ako zasvätenie kráľovi bohov Amon‑Ra. Chrám dokončil Tutanchamón a pridal sa k nemu Ramses II.

V zadnej časti chrámu je veľká svätyňa zasvätená práve Alexandrovi Veľkému. Kresby na stene ukazujú Alexandra ako faraóna. On sám sa rád považoval za boha a nadľudskú bytosť.

Babylon a smrť Alexandra Veľkého

Babylon je nevyhnutnou zastávkou pre každého, kto chce sledovať cestu Alexandra Veľkého. Dejiny mesta siahajú až do roku 2300 pred Kristom a zvyšky tohto veľkého mesta sa nachádzajú v Hillah, iba 53 kilometrov južne od Bagdadu.

Pozostatky starovekého Babylonu

Alexander Veľký prišiel do mesta vo februári 324 pred naším letopočtom. Chaldejčania ho varovali, aby do mesta nevstupoval a povedali mu, že ak si mesto vezme, bude to pre neho osudné.

Proroctvo sa ukázalo ako pravdivé, Alexander tam ochorel a zomrel v paláci Nebuchadnezar II. Príčiny jeho smrti nie sú úplne známe, niektorí vedci naznačujú, že išlo o týfus a iní zas hovoria o malárii či o otrave.

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bryanta uvedú do Siene slávy v máji 2021

Kvôli pandémii koronavírusu uvedú legendárnych hráčov Kobeho Bryanta, Tima Duncana či Kevi…