Domov Ekonomika Počet cudzincov pracujúcich u nás rapídne stúpol

Počet cudzincov pracujúcich u nás rapídne stúpol

0
0

Nezamestnanosť klesá, počet pracujúcich neustále stúpa. Odborníci však tvrdia, že aktuálna nezamestnanosť už nie je ďaleko od svojho limitu, pretože potenciálnej pracovnej sily na Slovensku ubúda. Aj preto siahajú slovenské firmy čoraz častejšie po zahraničných pracovníkoch.

Počet cudzincov, ktorí pracujú na Slovensku za posledné roky výrazne stúpol. Zatiaľ čo ku koncu roka 2013 u nás pracovalo 13,4 tisíc cudzincov, v polovici tohto roka to bolo až 58 tisíc.

Za necelých päť rokov tak stúpol počet cudzincov zamestnaných na Slovensku takmer o 45 tisíc. Z tohto počtu je najväčší podiel Srbov. Tých u nás pracuje až 13,7 tisíc, pričom pred piatimi rokmi to bolo len 283 ľudí zo Srbska.

Za Srbmi sa na Slovensko za prácou sťahujú najviac Rumuni, ktorých u nás je takmer desať tisíc. K medzinárodnému koloritu pridávajú nášmu trhu práce na treťom mieste z hľadiska početnosti Ukrajinci, ktorých u nás pracuje 7,2 tisíc.

Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny tvoria tri najpočetnejšie skupiny zahraničných pracovníkov viac ako polovicu všetkých cudzincov pracujúcich na našom území.

Takmer tretina cudzincov prichádza za prácou do nášho hlavného mesta. V Bratislave je zamestnaných 17,4 tisíc cudzincov. O sedem tisíc menej pracovníkov s cudzím pasom pracuje v Trnave, tretia najľudnatejšia zahraničná komunita pracuje v Malackách (2,3 tisíc).

Čo sa týka slovenských okresných miest, najmenej cudzincov pracuje v okrese Gelnica, a to len osem.

sam, zdroj: ÚPSVaR, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…